1) Od 1 października 2021 r. zatrudniamy pracownika uprawnionego do renty z tytułu niezdolności do pracy. Na początku listopada 2021 r. pracownik zachorował i do chwili obecnej jest nieprzerwanie niezdolny do pracy. Czy po wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego?
Nie, pracownik pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
Zasiłek chorobowy z powodu "zwykłej" choroby przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni (art. 8 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Generalnie pracownik, który po wyczerpaniu tego okresu jest nadal niezdolny do pracy, a stan jego zdrowia wskazuje, że po dalszym leczeniu lub odbyciu rehabilitacji odzyska zdolność do pracy, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Nie dotyczy to jednak pracownika pobierającego rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej, świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.
2) Umowa o pracę zawarta na czas określony z pracownikiem pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy rozwiąże się w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy po ustaniu zatrudnienia będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy?
Nie, w razie rozwiązania umowy o pracę pracownik od następnego dnia utraci prawo do zasiłku chorobowego.
Jeśli niezdolność pracownika do pracy powstała w okresie trwania stosunku pracy i trwa nieprzerwanie także po jego zakończeniu, to za okres przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego przysługuje mu co do zasady zasiłek chorobowy, do wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego, nie dłużej jednak niż przez 91 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Do tego zasiłku nie jest jednak uprawniona osoba niezdolna do pracy m.in. mająca ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Dodajmy, że przepis ten na mocy art. 22 ustawy zasiłkowej ma także odpowiednie zastosowanie do świadczenia rehabilitacyjnego.
|