Pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy (częściowa niezdolność do pracy orzeczona do 31 sierpnia 2020 r.). Zgodnie z obecnym wiekiem emerytalnym uprawnienia do tego świadczenia nabyłbym w 2019 r. Czy po zmianie przepisów od 1 października 2017 r. będę mógł już ubiegać się o to świadczenie? Czy ZUS sam zamieni moją rentę na emeryturę? Nadmieniam, że 65 lat ukończyłem w kwietniu 2017 r.
Obniżenie powszechnego wieku emerytalnego nie oznacza automatycznego przejścia na emeryturę przez osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy.
Z dniem 1 października 2017 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38), dalej ustawa zmieniająca. Powołany akt prawny obniża wiek emerytalny, który wyniesie dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Zgodnie z art. 17 ustawy zmieniającej, osobom, które w dniu 1 października 2017 r. będą miały ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia:
ZUS z urzędu przyzna prawo do emerytury z dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.
Od 1 października 2017 r. nie ulegają zmianom zasady przyznawania z urzędu prawa do emerytury zamiast dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy.
Zgodnie z art. 24a ustawy emerytalnej, emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (do 30 września br. - podwyższony) oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. ZUS nie przyzna jednak emerytury z urzędu, ale na wniosek osoby pobierającej rentę z tytułu niezdolności, jeśli przed 1 października 2017 r. spełni ona warunki do uzyskania prawa do emerytury w obniżonym wieku (odpowiednio 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni).
Ważne: Osoba z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy, spełniająca warunki do uzyskania emerytury w obniżonym wieku emerytalnym (osiągnięcie wieku odpowiednio 60 lub 65 lat), może od 1 października 2017 r. wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury. |
Przykład |
ZUS w styczniu 2016 r. przyznał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy mężczyźnie urodzonemu 16 kwietnia 1952 r. Prawo do renty zostało ustalone na okres od 8 stycznia 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. Podwyższony wiek emerytalny ubezpieczony osiągnie 16 października 2018 r. (66 lat i 6 miesięcy).
![]() |
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Przyjmując, że nie złoży wniosku o przyznanie emerytury po obniżeniu wieku emerytalnego, zachowa prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy do 31 stycznia 2019 r., z tym że w dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, tj. 16 października 2018 r. zostanie ona z urzędu zamieniona na emeryturę.
Obniżenie od 1 października 2017 r. powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego dla kobiety 60 lat i 65 lat dla mężczyzny, spowoduje, że renta z tytułu niezdolności do pracy dla osoby, której brakuje mniej niż 5 lat do osiągnięcia tego wieku, będzie przyznawana do ukończenia obniżonego wieku emerytalnego. Zasada ta dotyczy osób, które nieprzerwanie przez ostatnie 5 lat pobierały tę rentę. Osobom tym ZUS przyzna prawo do emerytury z urzędu z dniem osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego, a jeżeli w dniu osiągnięcia tego wieku wypłata renty będzie wstrzymana - od miesiąca, od którego byłaby podjęta wypłata renty.
|