Nasz były pracownik przeszedł na emeryturę w 1998 r. ZUS, ustalając podstawę wymiaru tego świadczenia, przyjął wskaźnik w maksymalnej wysokości (250%). W latach 2001-2006 wykonywał on pracę na podstawie umowy o pracę i po zakończeniu każdego roku składał wniosek o doliczenie stażu, ale nie ubiegał się o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury. Czy w świetle przepisów obowiązujących od 2015 r. mógł złożyć wniosek o jej przeliczenie i czy byłoby to dla niego korzystne?
Osoby, które po przyznaniu prawa do emerytury pracowały mogą w każdym czasie ubiegać się o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w trakcie tego zatrudnienia. W myśl przepisów art. 110a ustawy emerytalnej (obowiązującego od 1 maja 2015 r.), ponownego ustalenia wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru dokonuje się wyłącznie na wniosek emeryta, gdy zostały spełnione łącznie następujące warunki:
Przepis ten umożliwia ponowne ustalenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru także w przypadkach, w których nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest niższy od poprzednio obliczonego (o ile przekracza 250%).
Ponowne ustalenie wysokości emerytury w myśl art. 110a ustawy emerytalnej może nastąpić tylko raz, a do ustalenia podstawy wymiaru muszą zostać wskazane zarobki z innego okresu niż ostatnio przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru. Przeliczeniu temu podlega wyłącznie emerytura.
Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, w sytuacji gdy emeryt do wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru dołączył wykaz zarobków umożliwiający ustalenie podstawy z różnych okresów (w których wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250%), a zarobki te zostały uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury, do przeliczenia podstawy wymiaru przyjmuje zarobki z okresu wskazanego we wniosku. W przypadku braku takiego wniosku lub wskazania wariantu najkorzystniejszego, ZUS przyjmuje zarobki z okresu, w którym wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest najniższy.
|