Kilka dni przed rozwiązaniem stosunku pracy pracownik złożył pisemną prośbę o sporządzenie zaświadczenia ZUS Rp-7. Czy pracodawca ma obowiązek wystawienia tego dokumentu?
Zgodnie z treścią art. 125 ustawy emerytalnej pracodawca jest zobowiązany do:
Zwracamy uwagę! Wymienione obowiązki nie dotyczą zleceniodawców oraz osób fizycznych zatrudniających pracowników, niewypłacających świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a także płatników składek opłacających składkę za siebie i osoby współpracujące.
Ponadto płatnik składek, na podstawie art. 125a ustawy emerytalnej, zobowiązany jest do wystawienia zaświadczenia o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które przychód ten przysługuje, a także o wysokości wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, świadczeń i zasiłków oraz innych należności uwzględnianych w podstawie emerytury lub renty.
Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa albo inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość tego wynagrodzenia, dochodu, przychodu czy uposażenia. Tak stanowi § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. nr 237, poz. 1412). Pracodawca nie ma już obowiązku wypełniania druku ZUS Rp-7 - "Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu", ponieważ nie jest on już wymagany. Natomiast jest zobowiązany do wystawienia dowolnego zaświadczenia, na podstawie którego będzie można ustalić wysokość wynagrodzenia za poszczególne lata kalendarzowe. W praktyce druk ZUS Rp-7 nadal funkcjonuje i jest wykorzystywany przez płatników składek oraz przyjmowany przez organ rentowy.
![]() |
Druk ZUS Rp-7 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
W sytuacji, gdy pracodawca nie był zobowiązany do wypłacania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, ZUS może przyjąć do podstawy wymiaru emerytury wysokość wynagrodzeń, od których pracodawca opłacał składki, o ile osoba zainteresowana, wraz z wnioskiem o emeryturę lub rentę złoży stosowne oświadczenie. Należy również pamiętać, że od 1 stycznia 1999 r. każde wynagrodzenie, od którego opłacane są składki do ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego i ZUS dysponuje tymi danymi.
|