Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Opieka nad dzieckiem w czasie zamknięcia przedszkola nie zawsze ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Opieka nad dzieckiem w czasie zamknięcia przedszkola nie zawsze uprawnia do zasiłku

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (559) z dnia 1.07.2022

Pracownik samotnie wychowujący dziecko wystąpił z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku 5 lat. Do wniosku dołączył oświadczenie o zamknięciu przedszkola, do którego uczęszcza jego dziecko, z tym że kilka pierwszych dni związanych było z nagłą awarią sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a kolejne (od 1 lipca br.) przypadają na letnią przerwę. Czy pracownikowi za cały wnioskowany okres przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Nie, w opisanym przypadku zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi tylko za tę część opieki, która była sprawowana w czasie zamknięcia przedszkola z powodu awarii sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

Zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat przysługuje w przypadkach określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Jedną z okoliczności wymienionych w tym przepisie jest nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Ważne: Nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko to takie, o którym pracownik został zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem (por. komentarz ZUS do ustawy zasiłkowej).

Jak wynika z powyższego, regulacja ta dotyczy sytuacji nagłych, których nie można było przewidzieć, czyli przykładowo różnego rodzaju awarii lub uszkodzeń, które uniemożliwiają normalne korzystanie z budynku placówki do czasu ich usunięcia.

Wakacyjna przerwa w działalności przedszkola nie może być zatem kwalifikowana jako nieprzewidziane zamknięcie placówki. Tego typu przerwy są bowiem corocznie planowane z wyprzedzeniem, a rodzice dzieci są o nich wcześniej informowani, tak aby zorganizować dzieciom na ten czas opiekę w inny sposób. Ponadto na okres przerwy wakacyjnej w danym przedszkolu możliwe jest zapisanie dziecka do przedszkola dyżurującego.

Pracownik z pytania wystąpił o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem z dwóch różnych przyczyn, z których tylko jedna uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego, tj. nagła awaria sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Z kolei lipcowa przerwa wakacyjna w przedszkolu nie skutkuje nabyciem prawa do tego świadczenia.

Zwracamy uwagę! Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku, z wyłączeniem, które nie ma znaczenia dla omawianego przypadku (art. 34 ustawy zasiłkowej).

Przykład

Pracownik 27 czerwca 2022 r. wystąpił z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku 5 lat za okres od 27 czerwca do 31 lipca 2022 r. We wniosku Z-15A w sekcji "Uwagi" oświadczył, że w okresie:

  • od 27 do 30 czerwca 2022 r. przedszkole jest zamknięte z powodu awarii sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie internetowej placówki w niedzielę 26 czerwca 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. przedszkole jest zamknięte z powodu przerwy wakacyjnej i pracownik nie znalazł nikogo kto mógłby zaopiekować się jego dzieckiem.

Na podstawie tak złożonego wniosku pracodawca wypłacił pracownikowi zasiłek opiekuńczy tylko za okres od 27 do 30 czerwca 2022 r., natomiast za okres od 1 do 31 lipca 2022 r. odmówił wypłaty tego świadczenia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.