1) W grudniu 2018 r. pracownik dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na obowiązującym do 30 listopada 2018 r. druku ZUS ZLA. Czytaliśmy, że od 1 grudnia 2018 r. zwolnienie lekarskie może mieć wyłącznie formę elektroniczną (posiadamy profil na PUE ZUS). Czy na podstawie otrzymanego zwolnienia możemy wypłacić zasiłek chorobowy?
Tak. Z informacji jakie otrzymaliśmy z ZUS wynika, że w okresie przejściowym, mając na względzie prawo ubezpieczonego do zabezpieczenia społecznego wynikające z art. 67 ust. 1 Konstytucji RP, ZUS dopuścił możliwość ustalenia prawa i wypłaty zasiłku przez płatnika składek na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego po 30 listopada 2018 r. w formie papierowej. Musi ono jednak zawierać dane wymagane przepisami ustawy zasiłkowej i być opatrzone pieczątką placówki leczniczej oraz pieczątką imienną i podpisem lekarza. Dokument taki może służyć do wypłaty świadczeń, nawet jeśli nie zawiera: identyfikatora (seria, numer), oznaczenia instytucji, w której ubezpieczony jest zgłoszony do ubezpieczenia (ZUS, KRUS), kodów literowych, wskazań lekarskich (chory "powinien leżeć" lub "może chodzić"), danych o miejscu pobytu ubezpieczonego w czasie niezdolności do pracy, danych płatnika składek.
Jeżeli jednak zwolnienie lekarskie wystawione w formie papierowej nie zawiera:
należy zwrócić je ubezpieczonemu w celu uzupełnienia przez lekarza. Przy czym sam adres placówki może być wskazany przez lekarza bądź przyjęty na podstawie oświadczenia ubezpieczonego. Po uzupełnieniu brakujących danych takie zwolnienie lekarskie również może służyć - w okresie przejściowym - do wypłaty świadczeń chorobowych przez płatnika składek. W razie ewentualnych trudności z uzyskaniem brakujących danych lub wątpliwości, czy otrzymane zwolnienie stanowi podstawę do wypłaty zasiłków, płatnik składek może wystąpić w tej sprawie do oddziału ZUS.
2) Pracownik, o którym mowa w pytaniu 1, choruje już od trzech miesięcy. W grudniu 2018 r. wystąpiło kilka dni przerwy pomiędzy zwolnieniami lekarskimi. Czy należy liczyć nowy okres zasiłkowy, skoro zwolnienie ZUS ZLA nie zawiera żadnego kodu literowego?
Nie. Jak informuje ZUS, w okolicznościach wskazanych w pytaniu, okresy niezdolności do pracy, między którymi występują przerwy nieprzekraczające 60 dni, należy wstępnie sumować do jednego okresu zasiłkowego. O informacje niezbędne do ustalenia prawidłowego okresu zasiłkowego płatnik składek powinien wystąpić do:
Wniosek o ustalenie okresu zasiłkowego (np. na druku ZAS-64), o którym mowa, powinien zostać skierowany do ZUS nie później niż na 2 miesiące przed zakończeniem wstępnie ustalonego okresu zasiłkowego. Do wniosku należy dołączyć kserokopie wystawionych ubezpieczonemu zwolnień lekarskich.
Wniosek płatnika składek o ustalenie okresu zasiłkowego ZAS-64 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Po otrzymaniu odpowiedzi od lekarza lub ZUS należy zweryfikować okres zasiłkowy. W razie potrzeby można na bieżąco uzyskiwać informacje dotyczące wliczania do okresu zasiłkowego kolejnych zwolnień lekarskich.
|