Pracownica wychowuje dwoje dzieci w wieku 8 i 15 lat. Starsze dziecko jest niepełnosprawne i w bieżącym roku pracownica wykorzystała już 14 dni opieki przysługującej na to dziecko. Ostatnio przedłożyła zaświadczenie lekarskie obejmujące kilka dni opieki na niepełnosprawne dziecko. Czy wypłacić jej zasiłek opiekuńczy?
Z pytania nie wynika, czy u dziecka pracownicy orzeczona została niepełnosprawność łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Jeśli tak, to jest ona uprawniona do korzystania z zasiłku opiekuńczego, co wyjaśniamy poniżej.
Przypominamy, że u dziecka w wieku do ukończenia 16. roku życia nie orzeka się stopnia niepełnosprawności. Jest ono zaliczane do osób niepełnosprawnych, jeżeli ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia mu całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku. Tak stanowi art. 4a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.).
Na temat zmian w niektórych ustawach w związku z wejściem w życie programu "Za życiem" pisaliśmy w UiPP nr 12/2018, str. 10-11 i str. 66-68. |
W aktualnie obowiązującym stanie prawnym (od 6 czerwca 2018 r.) zasiłek opiekuńczy przysługuje za czas sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia 18 lat m.in. gdy legitymuje się:
Jeżeli opieka sprawowana jest nad chorymi dziećmi w wieku powyżej 14 lat, do ukończenia 18 lat, legitymującymi się właściwym orzeczeniem o niepełnosprawności, opieka przysługuje przez 30 dni w roku kalendarzowym. Natomiast za czas sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny zasiłek opiekuńczy wypłaca się za okres 14 dni. Łącznie opieka nad ww. osobami nie może przekroczyć 30 dni w roku kalendarzowym. Okres ten wlicza się do ogólnego limitu 60 dni w roku kalendarzowym, za który w danym roku przysługuje zasiłek opiekuńczy na wszystkie osoby uprawnione (art. 33 ustawy zasiłkowej).
Przyjmując, że pracownica, o której mowa w pytaniu, nie wykorzystała jeszcze limitu 60 dni opieki w bieżącym roku kalendarzowym, to z tytułu sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem w wieku 15 lat może ubiegać się o wypłatę zasiłku za okres 16 dni (30 dni - 14 dni). Oczywiście, o ile we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma członka rodziny mogącego zapewnić tę opiekę.
Przykład |
Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 3 do 22 czerwca 2018 r. (20 dni) z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 15 lat legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
W lutym br. pracownica wykorzystała limit 14 dni opieki nad chorym członkiem rodziny, zatem zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym niepełnosprawnym dzieckiem w wieku 15 lat przysługiwał jej za 16 dni, czyli od 6 do 21 czerwca 2018 r., tj. od dnia zmiany art. 32 ustawy zasiłkowej do wyczerpania 30 dni opieki w roku kalendarzowym.
Dni opieki przypadające od 3 do 5 i 22 czerwca 2018 r. pracodawca uznał za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do świadczeń.
|