1) Pracownica przebywająca na urlopie wypoczynkowym udzielonym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim podjęła pracę za granicą u innego pracodawcy. Czy mężowi pracownicy-ojcu dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Tak, ale wyłącznie gdy pracownik sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem.
Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem z ubezpieczenia chorobowego, które przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (w określonych ustawą przypadkach) oraz nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem (o którym mowa wyżej), nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Limit 60 dni w roku kalendarzowym stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Ważne: Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny, za wyjątkiem opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 ustawy zasiłkowej). |
Jeżeli więc oboje rodzice są zatrudnieni, to każde z nich może wystąpić z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Zasiłek jest wówczas wypłacany za dni sprawowania tej opieki przez rodzica, który wystąpił z wnioskiem o jego wypłatę, nie dłużej niż do wyczerpania limitu określonego dla roku kalendarzowego. Rodzic korzystający z urlopu wypoczynkowego, który w okresie tego urlopu podjął pracę zarobkową, nie jest uważany za domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, matka dziecka w czasie urlopu wypoczynkowego, wykorzystywanego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, wyjechała do pracy. Taka okoliczność nie uprawnia ojca do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8. W takim przypadku na czas nieobecności matki należy zapewnić opiekę dziecku w inny sposób (np. w ramach urlopu wypoczynkowego lub 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego).
Ojciec dziecka może otrzymać zasiłek opiekuńczy tylko w razie ewentualnej choroby dziecka.
2) Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat. Matka dziecka jest zatrudniona, ale w tym czasie korzysta z zasiłku z tytułu sprawowania osobistej opieki nad młodszym dzieckiem przebywającym w szpitalu. Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek opiekuńczy?
Tak, jeśli lekarz leczący dziecko przebywające w szpitalu stwierdził konieczność obecności jednego z rodziców przy dziecku i wystawił odpowiednie zaświadczenie lekarskie, a rodzina nie wykorzystała limitu dni opieki w roku kalendarzowym.
W sytuacji gdy matka sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem poza miejscem zamieszkania (tu w szpitalu), to nie może być traktowana jako członek rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym mogący zapewnić opiekę drugiemu dziecku w okresie jego choroby. Tym samym pracownik jest uprawniony do zasiłku opiekuńczego za okres opieki sprawowanej nad drugim chorym dzieckiem.
Ważne: Jeżeli obydwoje rodzice jednocześnie korzystają z opieki, z limitu 60 dni zasiłkowych należy odejmować po 2 dni za każdy dzień opieki. |
Przykładowo jeśli pracownik będzie sprawował opiekę przez 4 dni, a jego żona przez 6 dni, to łącznie wykorzystają 10 dni opieki (4 dni + 6 dni), mimo że dni jej sprawowania pokryją się.
|