W jakim terminie należy wypłacić zasiłek chorobowy, jeśli pracownik chorował na przełomie miesięcy i dostarczył zwolnienie lekarskie przed wypłatą wynagrodzeń za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy?
Zasiłek chorobowy przysługujący za dni niezdolności do pracy z powodu choroby przypadające w danym miesiącu kalendarzowym należy wypłacić w terminie wypłaty wynagrodzeń za ten miesiąc, nie później jednak niż w ciągu 30 dni, licząc od daty przedłożenia przez pracownika niezbędnych dokumentów do stwierdzenia uprawnień do zasiłków (np. prawidłowo wystawionego zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA). Tak wynika z art. 64 ustawy zasiłkowej.
Zasiłki z ubezpieczenia społecznego są wypłacane "z dołu", tj. za przebyty okres niezdolności do pracy. W związku z tym, szczególnie w sytuacji dostarczenia przez pracownika zaświadczenia lekarskiego obejmującego przełom miesięcy, wypłata zasiłku za cały okres w terminie wypłaty wynagrodzenia za pierwszy z tych miesięcy mogłaby powodować wypłatę zasiłku "z góry", tj. przed zakończeniem niezdolności do pracy. Dlatego w razie przedłożenia zaświadczenia lekarskiego przed upływem okresu, za który zasiłek przysługuje, maksymalny termin jego realizacji ZUS ustalił na 30 dzień po upływie każdego kalendarzowego miesiąca, za który zasiłek przysługuje. Dopiero zrealizowanie wypłaty zasiłku chorobowego po tym terminie spowoduje, że pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty odsetek w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o sus (tj. odsetek ustawowych). Odsetki będą naliczone od kwoty zasiłku należnego za dany okres, począwszy od następnego dnia po upływie terminu na jego wypłatę do dnia wypłaty włącznie.
Przykład |
Pracownik chorował od 24 września do 5 października 2012 r. Zaświadczenie lekarskie przedłożył pracodawcy w dniu 26 września 2012 r. Pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzeń za dany miesiąc ostatniego dnia miesiąca.
Wypłata zasiłku chorobowego za okres:
|