W przypadku zakupu środka transportu od kontrahenta z innego kraju Unii, zazwyczaj u nabywcy (przedsiębiorcy) występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). Warunki, jakie muszą być spełnione, aby wystąpiło WNT, określone są w art. 9-10 ustawy o VAT. W uproszczeniu - WNT występuje wówczas, gdy dwie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT lub podatku od wartości dodanej, a sprzedaż nie jest opodatkowana na zasadzie marży. Status sprzedawcy i nabywcy nie ma jednak znaczenia, jeżeli przedmiotem dostawy (zakupu) są nowe środki transportu (w takim przypadku zawsze występuje WNT).
![]() |
Wzory druków VAT-23, VAT-24 i VAT-25 dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatek VAT |
W przypadku zakupu w ramach WNT środka transportu, który ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju (lub gdy nie podlega rejestracji, ale ma być użytkowany na terytorium kraju), kwotę podatku od tego zakupu trzeba zapłacić w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (w uproszczeniu - w terminie 14 dni od zakupu). Dodatkowo, do naczelnika urzędu skarbowego należy złożyć informację na druku VAT-23 o dokonaniu zakupu samochodu w ramach WNT. Do informacji tej należy dołączyć kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu. Informacja ta, wraz z kopią ww. faktury i dowodem zapłaty, stanowi podstawę do wydania zaświadczenia VAT-25, potwierdzającego uiszczenie podatku (art. 103 ust. 6 i art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Z kolei w przypadku, gdy zakup środka transportu nie stanowi WNT (np. zakup przez osobę prywatną lub przez przedsiębiorcę, gdy sprzedaż była opodatkowana na zasadzie marży), nie ma obowiązku zapłaty VAT z tego tytułu. Nabywca powinien jednak złożyć do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty podatku z tego tytułu (art. 105 ust. 2 ustawy o VAT). Wniosek ten powinien złożyć na druku VAT-24. Do tego wniosku nabywca powinien załączyć umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku WNT. Naczelnik urzędu skarbowego potwierdza brak obowiązku zapłaty podatku, wydając zaświadczenie VAT-25 (jest to ten sam druk, na którym naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zapłatę podatku od WNT). Za zaświadczenie potwierdzające brak obowiązku zapłaty podatku od zakupu pojazdu w innym kraju UE należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 160 zł.
Okazanie zaświadczenia VAT-25 potwierdzające uiszczenie podatku lub brak obowiązku jego zapłaty jest konieczne przy rejestracji pojazdu.
Od 1 stycznia 2015 r. art. 103 ust. 6 i art. 105 ustawy o VAT zostaną uchylone. To z kolei oznacza, że nabywcy środków transportu z innego kraju Unii nie będą musieli składać wniosków VAT-24 o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty VAT. Z kolei organy podatkowe nie będą już wydawały zaświadczeń VAT-25. Zniesiony będzie też obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od tych zaświadczeń (patrz - zmiany w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej; Dz. U. z 2012 r. poz. 1282 ze zm.).
Podkreślamy przy tym, że w 2015 roku nie będą już wprawdzie wydawane zaświadczenia VAT-25, ale nadal nabywcy środków transportu rozliczający WNT będą musieli składać do urzędu skarbowego informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu (VAT-23). Niezmieniony pozostanie też obowiązek zapłaty podatku od takich nabyć w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego.
|