Zatrudniliśmy pracownika, który ukończył zasadniczą szkołę zawodową, a następnie przez blisko dwa lata z przerwami pracował jako pracownik tymczasowy. Nie udokumentował przy tym całości tego okresu. Czy dla potrzeb ustalenia prawa do urlopu powinniśmy przyjąć, że jest to dla niego pierwsza praca zawodowa? Jeśli nie, jak obliczyć wymiar urlopu?
Pracownik z pytania ma prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego, ustalanego na zasadach ogólnych.
Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. w tej sprawie (Dz. U. z 2018 r. poz. 594 ze zm.), dalej ustawa. Jest to akt prawny, o którym mowa w art. 5 K.p., w myśl którego w przypadku gdy stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksowe stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.
Zwracamy uwagę! Zgodnie z przepisami ustawy, praca tymczasowa jest wykonywana w ramach stosunku pracy - na podstawie umowy na czas określony zawieranej z agencją pracy tymczasowej. Podmiot ten może też (od 1 czerwca 2017 r.) na podstawie umowy prawa cywilnego, kierować osoby niebędące pracownikami takiej agencji do wykonywania pracy tymczasowej (art. 7 ustawy).
Z treści pytania wnioskujemy, że w rozpatrywanym przypadku agencja zawierała z zainteresowanym umowę (umowy) o pracę. Jeśli tak było w istocie, to należy ten fakt uwzględnić podczas ustalania prawa do urlopu wypoczynkowego. Odrębne zasady nabywania uprawnienia w zatrudnieniu tymczasowym i tzw. kodeksowym nie mają na to wpływu.
Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 12/2019, str. 39-40. Zbliżone zasady nabywania uprawnień urlopowych przewiduje Kodeks pracy, ale tylko w pierwszym kalendarzowym roku zatrudnienia.
Ważne: Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.). |
Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 § 2 K.p.). Po zmianie pracodawcy przysługuje on licząc od dnia zatrudnienia w wymiarze:
Powyższe wynika z art. 1551 § 1 pkt 2 i § 21 K.p.
Przykład |
Pracownik z pytania, zatrudniony od 1 maja 2019 r. na pół roku (do 31 października br.), przedstawił świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej oraz świadectwa wydane przez agencję pracy tymczasowej za okres zatrudnienia od 25 czerwca do 30 listopada 2016 r. i od 1 marca do 31 sierpnia 2018 r. Pracownik nie dostarczył innych świadectw, chociaż z informacji zawartych w kwestionariuszu wynika, że pracował w ramach pracy tymczasowej także kilka miesięcy wcześniej.
![]() |
Kalkulatory urlopowe dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Dokumenty przedłożone przez zatrudnionego są wystarczające do tego aby stwierdzić, iż jest to dla niego kolejny rok zatrudnienia.
Obecny pracodawca powinien ustalić jego prawo do urlopu według zasad obowiązujących dla urlopu kolejnego, tj. z góry od dnia podjęcia zatrudnienia, proporcjonalnie do okresu pracy w tym roku przewidzianego w umowie. Pracownik został zatrudniony na 6 miesięcy, a tym samym już 1 maja br. nabył prawo do urlopu w wymiarze 10 dni (6/12 x 20 dni).
|