Udzieliłem właścicielowi biura rachunkowego pełnomocnictwa szczególnego do złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Kto powinien uiścić opłatę skarbową pobieraną w związku ze złożeniem pełnomocnictwa w urzędzie skarbowym: ja czy właściciel biura rachunkowego?
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od pełnomocnictwa spoczywa solidarnie na mocodawcy i pełnomocniku.
Urząd skarbowy wystawia zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach na wniosek podatnika. Wniosek może złożyć pełnomocnik podatnika legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym (PPS-1). Pełnomocnictwo to może być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu. Wskazuje tak art. 138e § 2 Ordynacji podatkowej.
Złożenie pełnomocnictwa szczególnego wiąże się, co do zasady, z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Wynosi ona 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Opłatę skarbową należy wpłacić na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, w którym pełnomocnictwo jest składane. Wymaganą kwotę można uregulować w kasie urzędu miasta lub przelać na rachunek bankowy. Dowód zapłaty należy dołączyć do pełnomocnictwa lub dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni od dnia złożenia pełnomocnictwa. Dowód może mieć formę wydruku potwierdzającego wykonanie operacji bankowej.
Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa. Ciąży on solidarnie na mocodawcy i pełnomocniku. Stanowi tak art. 5 ust. 2 ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1546 ze zm.). Zasady odpowiedzialności solidarnej reguluje art. 91 Ordynacji podatkowej. Odsyła on w tym zakresie do przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących zobowiązań cywilnoprawnych. Istotą solidarnej odpowiedzialności dłużników jest to, że wierzyciel może domagać się spełnienia świadczenia w całości lub w części od wszystkich dłużników łącznie, tylko od kilku z nich lub od każdego z osobna. Dokonanie zapłaty przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z tego obowiązku. Do czasu całkowitej spłaty długu wszyscy pozostają jednak dłużnikami solidarnymi.
Opłata skarbowa od pełnomocnictwa może więc być uregulowana w całości przez podatnika (mocodawcę) lub pełnomocnika albo przez każdego z nich w części (np. po połowie). W praktyce na ogół obowiązek uregulowania wymaganej kwoty bierze na siebie podatnik.
Druk PPS-1 dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
|