W 2024 r. osiągnęłam przychody z pracy na etacie oraz z najmu prywatnego opodatkowane ryczałtem. Czy opodatkowanie ryczałtem wyklucza wspólne rozliczenie z małżonkiem?
Nie. Osiąganie przychodów z najmu prywatnego opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym nie pozbawia podatnika prawa do opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem. |
Wspólne rozliczenie dochodów małżonków jest możliwe w odniesieniu do małżonków podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pozostających w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:
W takiej sytuacji małżonkowie, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym (lub wyrażony przez jednego z małżonków), mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków (art. 6 ust. 2 ustawy o PDOF).
Preferencję tę stosuje się również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku (art. 6 ust. 3 ww. ustawy).
Wspólne rozliczenie dochodów małżonków nie jest możliwe w przypadku, gdy chociażby jeden z małżonków:
UWAGA! Wyłączenie z prawa do wspólnego opodatkowania małżonków, w zakresie stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie dotyczy przychodów z tzw. najmu prywatnego.
Powyższe oznacza, że osiąganie przychodów z najmu prywatnego opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym nie wyklucza wspólnego rozliczenia dochodów małżonków (tu: dochodów z pracy na etacie).
Dodajmy, iż wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim w roku podatkowym, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.
Preferencyjne opodatkowanie ma zastosowanie również do:
- jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
|