W 2012 r. kupiliśmy z mężem mieszkanie w Berlinie. Mieszkaliśmy w nim przez 9 lat. W 2021 r. wróciliśmy na stałe do Polski. Mamy obywatelstwo polskie. W tym roku planujemy sprzedać to mieszkanie. Nie prowadzimy działalności gospodarczej. Czy z tytułu sprzedaży będziemy musieli zapłacić podatek w Polsce?
Odpłatne zbycie mieszkania nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Wobec tego nie powstanie przychód w podatku dochodowym. Zatem nie będą Państwo płacić podatku w Polsce.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że są Państwo polskimi rezydentami podatkowymi. Zgodnie z art. 3 ust. 1 updof, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W świetle tej regulacji podatnik, który ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, ma obowiązek rozliczyć w Polsce całość swoich dochodów, osiągniętych zarówno w kraju, jak i za granicą.
Nieruchomość przeznaczona do sprzedaży położona jest w Niemczech. W tej sytuacji zastosowanie znajdą postanowienia przyjęte w umowie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).
Stosownie do art. 13 ust. 1 umowy, zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie (w omawianej sytuacji w Polsce), z przeniesienia własności majątku nieruchomego w rozumieniu art. 6 umowy i położonego w drugim umawiającym się państwie (tu: w Niemczech), mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (tj. w Niemczech).
Jak wynika z art. 6 ust. 2 umowy, określenie "majątek nieruchomy" posiada takie znaczenie, jakie nadaje mu prawo tego umawiającego się państwa, w którym dany majątek jest położony. Określenie to obejmuje w każdym przypadku mienie przynależne do majątku nieruchomego, żywy i martwy inwentarz gospodarstw rolnych i leśnych, prawa, do których stosuje się przepisy prawa powszechnego dotyczące nieruchomości gruntowych, prawa użytkowania nieruchomości, jak również prawa do stałych lub zmiennych świadczeń z tytułu eksploatacji lub prawa do eksploatacji złóż mineralnych, źródeł i innych zasobów naturalnych.
Użyte w art. 13 ust. 1 umowy określenie "mogą być opodatkowane" nie zezwala na dowolne wybranie państwa, w którym dochód ten ma zostać opodatkowany, lecz oznacza, że zyski o których w nim mowa są opodatkowane w kraju miejsca położenia nieruchomości zawsze, o ile prawo podatkowe tego państwa przewiduje opodatkowanie takiego dochodu. Oprócz tego, podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym osoba osiągająca ten dochód ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, zgodnie z prawem tego państwa.
W ustawie o PIT jako jedno ze źródeł przychodów wymienia się odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c updof).
W konsekwencji sprzedaż nieruchomości położonej w Niemczech nabytej w 2012 r. nie generuje przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, a co za tym idzie - kwota uzyskana z takiego zbycia nie podlega opodatkowaniu. W efekcie nie mają Państwo obowiązku wykazywania tej sprzedaży w polskiej deklaracji podatkowej.
|