Przedsiębiorca telekomunikacyjny chce pozyskać środki unijne na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Czy przedsiębiorca musi wykazać doświadczenie w inwestycjach telekomunikacyjnych dla ubiegania się o dofinansowanie z nowego programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy? Na jakich obszarach można realizować przedsięwzięcie, by kwalifikowało się do wsparcia? Czy wydatki kwalifikowalne projektu mogą być rozliczane metodami uproszczonymi?
W nowym okresie finansowania 2021-2027 przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają do dyspozycji specjalnie dla nich dedykowany program współfinansowany ze środków EFRR - program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC), w zakresie którego dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia dotyczące budowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Celem wsparcia dostępnego w zakresie działania 1.1 Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego FERC jest objęcie gospodarstw domowych (rozumianych jako lokale mieszkalne) oraz przedsiębiorstw zasięgiem sieci o przepustowości co najmniej 300 Mb/s. Przy czym wsparcie mogą uzyskać wyłącznie rozwiązania technologiczne zapewniające skalowalność sieci do prędkości gigabitowych.
O dofinansowanie mogą ubiegać się firmy telekomunikacyjne posiadające doświadczenie w zakresie realizacji projektów/inwestycji dotyczących budowy sieci telekomunikacyjnych uzyskane po 1 stycznia 2015 r. Weryfikacji podlega, czy wnioskodawca:
Wsparcie w zakresie działania 1.1 FERC jest udzielane na projekty realizowane na obszarach, na których sieci NGA nie istnieją i na których nie jest planowane w wiarygodny sposób ich powstanie na zasadach konkurencyjnych lub z udziałem środków publicznych w ciągu trzech lat. Obszary te ustala się na podstawie informacji o istniejącej oraz planowanej w sposób wiarygodny infrastrukturze szerokopasmowej umożliwiającej świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s (patrz mapa). Wynika to z § 3 ust. 3 rozporządzenia MC w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach programu FERC 2021-2027 (Dz. U. 2023 r. poz. 405).
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu dotyczącego budowy sieci NGA wynosi 79,71% sumy wartości stawek jednostkowych, tzn. stawka jednostkowa × intensywność pomocy (79,71%). Stawka jednostkowa stanowi uśrednioną zapłatę za osiągnięcie przez beneficjenta uzgodnionych w umowie o udzielenie pomocy produktów. Zatem w ramach budżetu projektu przedsiębiorca powinien otrzymać należność przypisaną tylu jednostkom stawek, ile wynika z określonych w umowie o dofinansowanie wskaźników produktu. Wydatki projektu rozliczane w formie stawek jednostkowych (metodą uproszczoną) traktuje się jako wydatki poniesione. Tym samym dofinansowanie zostanie wypłacone przedsiębiorcy bez szczegółowej kontroli dokumentów finansowych. Przedsiębiorca będzie zobowiązany do dokumentowania zrealizowanych stawek jednostkowych, czyli będzie musiał udowodnić, że zrealizował cel projektu.
Przedsiębiorca telekomunikacyjny zainteresowany wsparciem na budowę sieci szerokopasmowych wniosek o dofinansowanie projektu z działania 1.1 FERC może złożyć do 31 lipca 2023 r. Należy to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem system informatycznego udostępnionego przez Instytucję Pośrednicząca dla działania 1.1 FERC, czyli Centrum Projektów Polska Cyfrowa (gov.pl/web/cppc).
![]() |
|