Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Prawo UE  »   Jak obliczyć wartość finansowania wyprzedzającego?
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Jak obliczyć wartość finansowania wyprzedzającego?

Gazeta Podatkowa nr 94 (1865) z dnia 25.11.2021
Jolanta Białkowska

Przedsiębiorca (grupa producentów rolnych) w listopadzie 2021 r. złożył wniosek o przyznanie pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie ma być wypłacane w formie ryczałtu od wartości przychodów netto grupy ze sprzedaży produktów wytworzonych przez jej członków. Jak obliczyć wartość finansowania wyprzedzającego? Kiedy można złożyć wniosek o wyprzedzające finansowanie?

Maksymalna kwota wyprzedzającego finansowania, o jaką może zawnioskować przedsiębiorca, wynosi 50 tys. zł. Należy ją obliczyć na podstawie wartości planowanych przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa producentów rolnych została uznana, wytworzonych przez jej członków (w zł). Mowa o tym w art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 719). Istotne jest przy tym, że wysokość wyprzedzającego finansowania nie może być wyższa od wysokości udziału krajowych środków na współfinansowanie pomocy w ramach działania 9 Tworzenie grup producentów (...). Udział krajowych środków wynosi 36,37%.

Dla wyliczenia omawianego limitu wsparcia dla danego okresu objętego wnioskiem w zł stosuje się kurs walutowy, który jest ostatnim kursem opublikowanym przez Europejski Bank Centralny przed dniem 1 stycznia roku, w którym rozpoczyna się okres objęty wnioskiem. Dla okresu objętego wnioskiem rozpoczynającego się w 2021 r., należy zastosować kurs opublikowany w dniu 31 grudnia 2020 r., tj. 4,5597 PLN/EUR.

Nie określa się terminów naborów wniosków o wyprzedzające finansowanie realizacji operacji w ramach działania tworzenie grup producentów i organizacji producentów, gdyż termin ten określony jest ustawowo. Na gruncie art. 17 ust. 3 ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej grupa producentów może złożyć wniosek o wyprzedzające finansowanie, w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja przyznająca grupie pomoc finansową stała się ostateczna. W terminie 30 dni od dnia złożenia tego wniosku OR ARiMR informuje grupę producentów o terminie zawarcia umowy. W umowie tej określa się m.in. termin wypłaty przez ARiMR wyprzedzającego finansowania, które rozliczane jest przez grupę we wnioskach o płatność.

Przykład

Wartość planowanych przychodów netto ze sprzedaży produktów, ze względu na które grupa producentów rolnych została uznana, wytworzonych przez jej członków, wynosi 4 mln zł. Zatem prognozowana wysokość pomocy za I rok działalności wynosi:

400 tys. zł = 4 mln zł × 10% (ryczałt w I roku).

Limit pomocy finansowej do wykorzystania w I roku wynosi 100 tys. euro, tj. 455.970 zł. Natomiast prognozowany udział krajowych środków publicznych wynosi 165.836,29 zł (455.970 zł × 36,37%). Ponieważ jest wyższy niż 50 tys. zł, we wniosku o wyprzedzające finansowanie w sekcji IV należy wpisać kwotę 50 tys. zł.

Prawo UE - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.