Beneficjent prowadzi pełną księgowość. Rozlicza projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, na realizację którego otrzymał zaliczkę. Czy musi prowadzić odrębną ewidencję księgową dla wydatków poniesionych w ramach projektu współfinansowanego z EFRR?
Instytucja Zarządzająca danym programem operacyjnym na lata 2014-2020 ma za zadanie zobowiązać beneficjenta do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji wydatków projektu tylko w określonych przypadkach. Ma to miejsce, gdy beneficjentowi zwracane są koszty na podstawie faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowalnych lub ponoszone są z zaliczki przekazanej na realizację projektu. Tylko w takich sytuacjach beneficjent jest zobowiązany do prowadzenia oddzielnego systemu księgowego albo korzystania z odpowiedniego kodu księgowego dla wszystkich transakcji związanych z projektem. Stanowi o tym art. 125 ust. 4 lit. b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1303/2013/UE ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego (…).
Zapewnienie odrębnego systemu lub odpowiedniego kodu księgowego przez beneficjenta prowadzącego pełną księgowość oznacza prowadzenie odrębnej ewidencji dla wydatków projektu EFRR, a nie odrębnych ksiąg rachunkowych. Można tego dokonać poprzez odpowiednie zmiany w polityce rachunkowości oraz zakładowym planie kont. Od tej zasady jest wyjątek. Mianowicie w przypadku dokumentów finansowych związanych z kosztami kwalifikowalnymi projektu, do których stosuje się uproszczone metody rozliczania wydatków, nie ma obowiązku prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla projektu.
W przypadku projektów współfinansowanych ze środków EFRR uproszczoną metodą rozliczania wydatków są tzw. kwoty ryczałtowe. Mowa o nich w art. 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia 1303/2013/UE, w świetle którego dotacje mogą przyjmować formę kwot ryczałtowych nieprzekraczających 100 tys. euro wkładu publicznego. Kwotę tę przelicza się na PLN z wykorzystaniem miesięcznego obrachunkowego kursu wymiany stosowanego przez Komisję Europejską aktualnego na dzień ogłoszenia konkursu.
Wydatki rozliczane za pomocą kwot ryczałtowych są traktowane jako wydatki poniesione, nie prowadzi się dla nich wyodrębnionej ewidencji księgowej.
|