Zakład od 1 lipca 2024 r. zatrudnił pracownika zaliczonego do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przepracował on już rok po dniu zaliczenia do tego stopnia i jest uprawniony do dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności. Czy u obecnego pracodawcy przysługuje mu 5 dni tego urlopu, jeżeli u poprzedniego pracodawcy w tym roku wykorzystał 3 dni dodatkowego urlopu? Czy innemu pracownikowi, który jest zatrudniony od kilku lat, a dopiero w tym roku przedłożył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wystawione 4 lata temu, przysługuje urlop dodatkowy za 3 lata wstecz?
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Tak stanowi art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej... (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.). Za dzień zaliczenia do określonego stopnia niepełnosprawności przyjmuje się dzień posiedzenia komisji orzekającej o niepełnosprawności. Prawo do kolejnego urlopu dodatkowego pracownik nabywa na zasadach ogólnych, tj. zasadniczo w dniu 1 stycznia danego roku.
Wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla pracownika niepełnosprawnego wynosi 10 dni. W przypadku pierwszego urlopu tego rodzaju, prawo do niego nabywa się z dołu, po przepracowaniu roku po przyznaniu pracownikowi znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Urlop ten nie ulega proporcjonalnemu obniżeniu.
W okolicznościach podanych w pytaniu pracownik zatrudniony od 1 lipca 2024 r. jest uprawniony do kolejnego urlopu z tytułu niepełnosprawności. Podczas zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy w 2024 r. wykorzystał ten urlop w wymiarze 3 dni. Jednak niezależnie od tego u obecnego pracodawcy przysługuje mu 5 dni tego urlopu, o ile umowa jest zawarta co najmniej do końca 2024 r. Gdyby u poprzedniego pracodawcy pracownik wykorzystał więcej niż 5 dni urlopu dodatkowego, wówczas u obecnego pracodawcy przysługiwałby mu urlop w odpowiednio niższym wymiarze.
Jeżeli chodzi o drugiego pracownika, o którym mowa w pytaniu, to nie można precyzyjnie określić, za ile lat wstecz przysługuje mu urlop dodatkowy, gdyż nie podano terminu uzyskania orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W jego przypadku najpierw należy ustalić, kiedy nabył prawo do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności, które przysługuje po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Dopiero w następnym roku po nabyciu prawa do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności uzyskuje się prawo do kolejnego urlopu dodatkowego, co należy ustalić aż do 2024 r. Przy czym, jeśli pracownik jest zatrudniony na pełny etat, to wymiar tego urlopu będzie wynosił 10 dni za każdy rok.
|