Doprecyzowano warunki przyznawania pomocy w temacie dostępu do wsparcia dla byłych członków grup producentów rolnych, którzy otrzymali wyprzedzające finansowanie pomocy w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów PROW 2014-2020, ale go nie rozliczyli. Nowością jest modyfikacja przepisów dotyczących kryteriów wyboru operacji odnoszących się do liczebności składu organizacji producentów oraz związanych z nimi zobowiązań i sankcji za ich niezachowanie w okresie wsparcia.
Do wsparcia na rzecz grup producentów i organizacji producentów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wprowadzono nowe rozwiązania nowelizacją rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów"... (Dz. U. z 2016 r. poz. 1284 ze zm.). Uregulowano w nim kwestie dostępu do wsparcia dla byłych członków grup producentów rolnych, które otrzymały dofinansowanie w formie wyprzedzającego finansowania pomocy w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów PROW i które nie zostało rozliczone. Te wyprzedzające finansowanie udzielane jest na podstawie art. 17 ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 719 ze zm.) i co istotne, źródłem jego finansowania nie są środki unijne, tylko krajowe. Gdy grupa po otrzymaniu decyzji o przyznaniu wsparcia wystąpiła o wyprzedzające finansowanie i nie rozliczyła go w ramach pierwszej płatności w zakresie działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów (...), rodziło to problemy z odzyskaniem przyznanych środków krajowych przez ARiMR. W związku z tym w znowelizowanym rozporządzeniu w § 3 ust. 1 dodano pkt 4a, który doprecyzowuje, że ze wsparcia nie mogą korzystać podmioty, które mają w swoim składzie członków, którzy byli wcześniej członkami grupy producentów rolnych, która nie rozliczyła wcześniej uzyskanego wsparcia ze środków krajowych, zgodnie z zawartą umową o przyznanie wyprzedzającego finansowania pomocy. Przepis ten obowiązuje od 1 lutego 2022 r. i ma zastosowanie również do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów.
Przy kryteriach wyboru operacji zmieniły się zasady przyznawania punktów, biorąc pod uwagę liczebność członków organizacji, w odniesieniu do organizacji producentów z sektora mleka i przetworów mlecznych, który jako jedyny miał inną od pozostałych sektorów minimalną liczbę punktów. W § 7 ust. 2 pkt 3a rozporządzenia dodano lit. b), na podstawie której punkty są przyznawane za liczebność członków organizacji w sektorze mleka i przetworów mlecznych, jeśli liczba członków tej organizacji wynosi co najmniej 25 członków. Za taką liczebność przyznaje się 4 punkty, a za każdego kolejnego członka organizacji przyznaje się 0,2 punktu. Konsekwencją tych zmian jest dodanie w § 15 rozporządzenia pkt 9a, zgodnie z którym zobowiązanie zachowania określonej liczby członków, za którą przyznane zostały punkty w kryteriach wyboru operacji, uzależnione jest od formy zorganizowania oraz sektora, w którym dany podmiot funkcjonuje. I tak w przypadku:
Modyfikacji uległy sankcje za nieutrzymanie kryterium dotyczącego liczebności składu beneficjenta w czasie otrzymywania pomocy, za które zostały przyznane punkty beneficjentowi podczas ubiegania się o wsparcie. Modyfikacje te polegają na uelastycznieniu warunku dotyczącego utrzymania liczebności beneficjenta. Dotychczasowe sankcje były zbyt rygorystyczne, ponieważ za zmniejszenie liczby członków beneficjenta w okresie 5 lat odmawiano całej płatności należnej za dany rok. Obecnie w oparciu o § 16 ust. 5 pkt 4a rozporządzenia w odniesieniu do nieutrzymania zobowiązania w zakresie liczebności składu beneficjenta nastąpi wypłata środków za dany rok, ale zostanie pomniejszona o 10% kwoty do wypłaty za każdego członka mniej niż wartość wymagana zgodnie z zobowiązaniem.
Grupa producentów rolnych uznana od 1 czerwca 2021 r. lub organizacja producentów wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów PROW może złożyć do 17 czerwca 2022 r. do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, właściwego ze względu na siedzibę grupy producentów rolnych lub organizacji. Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych/organizacji producentów. Pomoc ta stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy producentów rolnych/organizacji producentów ze sprzedaży produktów lub grup produktów.
Jeśli beneficjent nie utrzyma swojej liczebności, środki zostaną wypłacone, ale w odpowiednio mniejszej wysokości.
|