Poprzez zmniejszenie liczby kryteriów oceny uproszczono dostęp do dofinansowania na realizację projektów badawczo-rozwojowych, których efektem ma być opracowanie innowacji, tj. nowych lub znacząco ulepszonych produktów. Wśród nich pojawiło się nowe dotyczące istoty projektu, w tym celu, metodologii badawczej oraz nowości rezultatów.
Innowacje wypracowuje się poprzez przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R). Podlegają one dofinansowaniu ze środków EFRR w zakresie poddziałania 1.1.1 Szybka ścieżka Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wsparcie można otrzymać na projekty dotyczące przeprowadzenia badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, których celem powinno być opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. O ile prace rozwojowe są obowiązkowym elementem projektu, to badania przemysłowe mają charakter fakultatywny.
Kryteria wyboru projektów B+R w zakresie poddziałania 1.1.1 PO IR zostały podzielone na kryteria dostępu i kryteria punktowane. Wszystkie kryteria dostępu, których obecnie łącznie jest dziewięć (było dwanaście), muszą być spełnione, by projekt przeszedł do dalszego etapu oceny, czyli tej punktowanej. Przykładowo jedno z nich dotyczy spełnienia efektu zachęty, czyli zagwarantowania przez wnioskodawcę, że realizacja projektu rozpocznie się po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. Inne wiąże się z wpisaniem projektu w Krajową Inteligentną Specjalizację, czyli w jeden z obszarów tematycznych:
Na potrzeby oceny projektu B+R zmniejszono nie tylko ilość kryteriów dostępu, ale również kryteriów punktowanych, których obecnie jest cztery (patrz tabela). Projekt może być rekomendowany do dofinansowania, jeśli uzyska minimalną liczbę punktów w każdym z kryteriów punktowanych (próg 3 pkt). Pojawiło się wśród nich nowe kryterium "Istota projektu", które obejmuje ocenę celu projektu, metodologii badawczej, tzw. rozwiązania problemu badawczego/technologicznego oraz nowości rezultatów projektu. Rezultat projektu, tj. produkt, technologia, usługa muszą stanowić innowację produktową lub procesową oraz charakteryzować się nowością co najmniej w skali polskiego rynku. Oceniane jest też, czy proponowane rozwiązanie cechuje wystarczający stopień nowości, w kontekście posiadanych nowych cech, funkcjonalności, w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku. Tylko jeśli innowacja ma charakter przełomowy, nie ma konieczności porównywania jej z rozwiązaniami konkurencyjnymi.
Do wsparcia kwalifikują się koszty bezpośrednie oraz pośrednie (ogólne) ponoszone w związku z realizacją projektu B+R wraz z fazą prac przedwdrożeniowych. Są określone w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem NCBR (Dz. U. z 2015 r. poz. 299). Na jego podstawie do wsparcia kwalifikują się m.in. koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, osób zatrudnionych przy realizacji projektu; aparatury i sprzętu; badań wykonywanych na podstawie umowy.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych dla ubiegania się o dofinansowanie projektu B+R wynosi 1 mln zł. Dotyczy to przedsiębiorcy z sektora MŚP (mikro-, małego, średniego), pod warunkiem że zamierza realizować projekt samodzielnie. Dla pozostałych wnioskodawców (konsorcja przedsiębiorstw, konsorcja naukowo-przemysłowe) koszty te muszą wynieść co najmniej 2 mln zł.
Koszty kwalifikowalne projektu związane z przeprowadzeniem prac badawczo-rozwojowych są objęte pomocą publiczną na projekty B+R. Poziom dofinansowania do nich maksymalnie wynosi 80% (100% dla jednostek naukowych w ramach działalności niekomercyjnej).
Koszty związane z pracami przedwdrożeniowymi są objęte pomocą de minimis, z tym że nie mogą z niej skorzystać jednostki naukowe. Jej intensywność wynosi 90%. W projekcie może jeszcze wystąpić pomoc publiczna dla MŚP na pokrycie kosztów usług doradczych. Koszty z tym związane mogą być dofinansowane w 50%.
Przedsiębiorcy z sektora MŚP (mikro-, mali, średni) oraz ich konsorcja, także z udziałem jednostek naukowych (lidem musi być przedsiębiorca) wnioski o dofinansowanie realizacji projektów badawczo-rozwojowych mogą składać do 14 września 2020 r. Składa się je tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego IP udostępnionego na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (www.ncbr.gov.pl) zgodnie z regulaminem konkurs dla poddziałania 1.1.1 PO IR. W tym roku jest to już ostatni nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach szybkiej ścieżki, nie licząc konkursów tematycznych (Agrotech, koronawirusy).
Dofinansowaniu podlegają projekty, których miejsce realizacji będzie znajdować się na terenie regionów słabiej rozwiniętych. Oznacza to, że miejsce prowadzenia prac B+R musi znajdować się poza województwem mazowieckim.
Kryteria oceny projektu badawczo-rozwojowego (punktowane):
|
|