Projekt z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest realizowany przez wspólników spółki cywilnej. Jeden ze wspólników jest jego koordynatorem. Pozostali wspólnicy nie pełnią żadnych funkcji w projekcie. Czy ich wynagrodzenia mogą być rozliczone w ramach kosztów pośrednich projektu, skoro każdy z nich jest przedsiębiorcą?
NIE. Każdy wspólnik spółki cywilnej jest przedsiębiorcą, co wynika z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.). Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że każdy z nich jest osobą samozatrudnioną w rozumieniu Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jest nią osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która jest beneficjentem danego projektu i jednocześnie stanowi jego personel tzn. osobiście wykonuje zadania. Status osoby samozatrudnionej będzie więc miał wspólnik spółki cywilnej, który jest beneficjentem i jednocześnie jest zaangażowany jako personel w projekcie (np. pełni funkcję koordynatora we własnym projekcie). Inaczej rzecz ujmując sam zatrudnił się w projekcie, którego jest realizatorem (beneficjentem). Jego wynagrodzenie jest rozliczane jako wydatki związane z zatrudnieniem personelu.
Wspólnicy spółki cywilnej, którzy nie pełnią żadnych funkcji w projekcie, mimo że są beneficjentami nie mają statusu osób samozatrudnionych w świetle powołanych Wytycznych. Jako beneficjenci nie moją prawa do rozliczenia swoich wynagrodzeń w ramach kosztów pośrednich, mimo że w ich zakresie mogą być rozliczone wynagrodzenia osób uprawnionych do reprezentowania danej jednostki (firmy), których zakresy czynności nie są przypisane wyłącznie do projektu. Jest to spowodowane tym, że rodzaj wykonywanej pracy przez wspólników spółki cywilnej w ramach zatrudnienia pracowniczego nie może dotyczyć zarządzania spółką oraz innych prac, których wykonywanie należy do ich obowiązków.
|