Na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych poniosłem znaczne szkody w uprawach rolnych. Wiem, że w takim przypadku mogę ubiegać się o pomoc unijną. Na jaką pomoc mogę liczyć ze środków krajowych?
Wachlarz pomocy dla rolnika, który poniósł szkody w gospodarstwie rolnym na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. powodzi, gradu), jest bardzo szeroki - od środków krajowych po unijne.
Nowością jest pomoc krajowa w wysokości 100 zł na 1 ha upraw rolnych lub 10 zł na 1 m2 upraw znajdujących się w tunelach foliowych lub szklarniach - kwalifikujących się do likwidacji. Może być przyznana producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstałych na skutek wystąpienia powodzi, huraganu, gradu lub deszczu nawalnego w 2013 r. Jej udzielanie umożliwia znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie niektórych zadań ARiMR (Dz. U. z 2009 r. nr 22, poz. 121 ze zm.). Nowa forma wsparcia może być udzielona jako pomoc de minimis w rolnictwie, w przypadku poniesienia szkód 30% lub poniżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody.
Wsparcie, o którym mowa, jest udzielane w oparciu o rozporządzenie Komisji 1535/2007/WE w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze produkcji rolnej. Jeśli szkody przekroczą przedmiotowy próg 30%, wówczas wsparcie jest udzielane jako pomoc publiczna na podstawie rozporządzenia Komisji 1857/2006/WE w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych (…).
Producent rolny, który poniósł szkody w gospodarstwie rolnym na skutek wystąpienia powodzi, huraganu, gradu lub deszczu nawalnego wniosek o przyznanie pomocy może złożyć do 30 września br. we właściwym biurze powiatowym ARiMR. Formularz wniosku jest udostępniony na stronie internetowej Agencji.
Producent rolny, który poniósł szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, może skorzystać również z preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwie lub działach specjalnych produkcji rolnej. Nowością jest, że mogą być udzielone dla gospodarstw rolnych, w których szkody nie przekroczą 30% średniej rocznej produkcji rolnej z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym poniesiono szkody. Kredyty te będą udzielane na podstawie protokołu oszacowania szkód i w formule pomocy de minimis w rolnictwie.
Wskazane formy pomocy krajowej nie są jedynymi, z których skorzystać może rolnik na skutek zaistnienia szkód spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W grę wchodzą jeszcze:
|