Brak NIP na fakturze nie przesądza o braku prawa do odliczenia podatku VAT. Tak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 listopada 2024 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.665.2024.4.MŻ.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się podatniczka VAT prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu lokali mieszkalnych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Podatniczka wyjaśniła, że najemcom w ramach działalności dostarcza do lokali prąd, centralne ogrzewanie oraz podgrzanie wody. Umowy z dostawcami prądu i gazu podatniczka zawarła jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, dlatego też dostawcy wystawiają jej faktury bez podania NIP. Tymczasem ona najemcom wystawia faktury w ramach prowadzonej działalności, w których wyszczególnia w odrębnych pozycjach sprzedaż energii elektrycznej, centralne ogrzewanie i podgrzanie wody.
Podatniczka powzięła wątpliwości dotyczące prawa do odliczenia VAT zawartego w cenie prądu i gazu na podstawie faktur wystawionych przez dostawców tych mediów na nią jako na osobę prywatną, niezawierających NIP.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury uzależnione jest od spełnienia warunków wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, a także od niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 tej ustawy. Przepis art. 88 ustawy o VAT enumeratywnie określa listę przypadków, w których podatnik został pozbawiony prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, jednakże nie wymienia nieprawidłowości w postaci braku NIP nabywcy jako przesłanki negatywnej powodującej utratę prawa do odliczenia podatku naliczonego (w sytuacji gdy faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze).
Reasumując, Dyrektor KIS potwierdził, że skoro nabywane przez podatniczkę od dostawców prąd i gaz wykorzystywane są na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (prąd i gaz służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. dalszej ich odsprzedaży najemcom), to - przy założeniu, że nie wystąpią okoliczności wymienione w art. 88 ustawy o VAT - przysługuje jej prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur wystawionych przez dostawców dokumentujących zużycie prądu i gazu - pomimo że na fakturach znajdują się tylko jej dane osobowe bez podania NIP.
W swojej interpretacji Dyrektor KIS nadmienił, że chociaż faktura powinna zawierać dane dotyczące nabywcy wymienione w art. 106e ustawy o VAT, to jednak niewskazanie niektórych z tych informacji nie wyklucza możliwości jego identyfikacji na podstawie pozostałych danych zawartych na fakturze. Brak NIP przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu pozostałych danych podmiotu będącego nabywcą jest wadą techniczną, niewyłączającą możliwości zweryfikowania dokonania zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostającą bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.
|