Ustawa o rachunkowości ściśle określa, które jednostki mają obwiązek, a które prawo do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) przy sporządzaniu sprawozdań finansowych.
W ustawie o rachunkowości zostały wskazane tylko dwa rodzaje jednostek, które mają obowiązek stosować MSR zamiast ustawy o rachunkowości. Są to podmioty określone w art. 55 ust. 5 tej ustawy. W świetle tego przepisu obligatoryjnie regulacje zawarte w MSR przy sporządzaniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych stosują:
a) emitenci papierów wartościowych, o których mowa w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości,
b) banki.
Ustawodawca określił również katalog jednostek, które mogą dobrowolnie sporządzać jednostkowe lub skonsolidowane sprawozdania finansowe zgodnie z MSR. Są to podmioty wymienione w art. 45 ust. 1a, 1b i 1e oraz art. 55 ust. 6 i 7 ustawy o rachunkowości. Przy czym decyzję w sprawie sporządzania jednostkowych lub skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z MSR podejmuje odpowiednio organ zatwierdzający lub organ zatwierdzający jednostki dominującej (por art. 45 ust. 1c i art. 55 ust. 8 ustawy o rachunkowości).
Podmioty, które mogą stosować dobrowolnie MSR zamiast ustawy o rachunkowości | |
Dobrowolnie MSR stosuje się do jednostkowych sprawozdań finansowych |
emitentów papierów wartościowych dopuszczonych, emitentów zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (art. 45 ust. 1a ustawy o rachunkowości), jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR (art. 45 ust. 1b ustawy o rachunkowości), oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego, jeżeli przedsiębiorca ten sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR (art. 45 ust. 1e ustawy o rachunkowości) |
Dobrowolnie MSR stosuje się do skonsolidowanych sprawozdań finansowych |
emitentów papierów wartościowych zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (art. 55 ust. 6 ustawy o rachunkowości), jednostek dominujących niższego szczebla, wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca wyższego szczebla sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR (art. 55 ust. 7 ustawy o rachunkowości) |
W oparciu o art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości podmioty, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, stosują wówczas przepisy tej ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie w zakresie nieuregulowanym przez MSR.
Należy zwrócić uwagę, że pozostałe jednostki, a zatem te podmioty, które nie zostały wskazane w ustawie o rachunkowości jako obligatoryjnie lub dobrowolnie stosujące MSR, mogą korzystać z rozwiązań przyjętych w MSR, jednak tylko w stosunku do zagadnień, które nie zostały uregulowane w ustawie o rachunkowości, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz w Krajowych Standardach Rachunkowości. Wynika to z art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wymaga jednak podkreślenia, że jest to prawo, a nie obowiązek. Jeśli jednostka skorzysta z tej możliwości, musi fakt ten opisać w zasadach (polityce) rachunkowości.
|