Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, określony w art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, lub inny dzień bilansowy, stosując zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w rozdziale 4 ustawy o rachunkowości (por. art. 45 ust. 1 ww. ustawy). Na mocy art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się m.in. na dzień kończący rok obrotowy, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od tego dnia. Zamknięcie to określa się mianem wstępnego zamknięcia ksiąg rachunkowych w celu odróżnienia tego terminu od ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych, które następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Wstępnie zamknięte księgi rachunkowe stanowią podstawę sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego oraz otwarcia ksiąg następnego roku obrotowego. Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego zapewnia kierownik jednostki, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy (por. art. 52 ust. 1 ww. ustawy).
Jednostki, które w 2024 r. prowadziły księgi rachunkowe i za rok obrotowy przyjęły rok kalendarzowy mają zatem obowiązek zamknąć księgi rachunkowe na 31 grudnia 2024 r. oraz sporządzić sprawozdanie finansowe za ten rok w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego, tj. do 31 marca 2025 r. W tym czasie, tj. w pierwszym kwartale roku obrotowego następującego po dniu bilansowym przeprowadzają prace bilansowe zmierzające do prawidłowego zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego.
Przypominamy, iż sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. W jednostkach, w których sprawozdanie finansowe podlega badaniu na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, obejmuje ono również zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
|