Podatnik podatku od nieruchomości posiadający lokale niemieszkalne, takie jak sauna czy siłownia, znajdujące się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przyrzeczone przyszłym właścicielom mieszkań w tym budynku, nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości mającej zastosowanie do budynków mieszkalnych lub ich części, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatkach i opatach lokalnych. Wskazane lokale powinny być opodatkowane z zastosowaniem stawki podatku od nieruchomości właściwej dla budynków pozostałych lub ich części, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Tak wyjaśnił Wójt Gminy Łodygowice w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 3 kwietnia 2025 r., nr FN.310.1.2025.KD.
O wydanie interpretacji zwrócił się podatnik podatku od nieruchomości będący właścicielem dwóch lokali niemieszkalnych, tj. sauny i siłowni, zlokalizowanych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, które docelowo są przeznaczone dla przyszłych właścicieli lokali mieszkalnych w tym budynku. Lokale te nie będą wynajmowane podmiotom zewnętrznym na cele komercyjne, w tym przede wszystkim nie będą tam świadczone usługi typu fitness czy spa dla osób z zewnątrz. Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy właściwe będzie zastosowanie dla lokali sauny i siłowni preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części. W jego ocenie lokale sauny oraz siłowni należy traktować jak pozostałe pomieszczeni typu rowerownia, narciarnia czy garaż wielostanowiskowy, które służą celom mieszkaniowym i opodatkować je właściwą dla tego celu stawką.
Wójt Gminy Łodygowice nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Wskazał, że z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, na mocy których ujednolicono przepisy dotyczące opodatkowania miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Zgodnie z nowymi przepisami za część mieszkalną budynku mieszkalnego należy uznawać także pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku. W efekcie tego doszło do zmiany sposobu kwalifikacji wyodrębnionych prawnie lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych stanowiących garaże wielostanowiskowe oraz garaże jednostanowiskowe na część mieszkalną budynku, co skutkuje zmianą statusu podatkowego takich pomieszczeń. Przepis ten został wprowadzony w związku z zakwestionowaniem przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 18 października 2023 r., sygn. akt. SK 23/19, zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. Zdaniem TK do ich opodatkowania powinna mieć zastosowanie stawka najniższa. Poza tym, Wójt Gminy zaznaczył, że o przeznaczeniu lokalu decyduje jego właściciel, na co pozwala mu konstytucyjnie chronione prawo własności. Pozwala to twierdzić, że jeżeli lokal niemieszkalny faktycznie jest wykorzystywany do przechowywania pojazdów czy roweru, o czym zdecydował sam podatnik, to można traktować go jako pomieszczenie podlegające opodatkowaniu niższą stawką.
Organ podatkowy uznał, że to rozwiązanie jednak nie znajduje zastosowania w rozpatrywanym przypadku, bowiem lokale niemieszkalne mają być przeznaczone na siłownię i saunę, a nie służyć przechowywaniu jakichkolwiek pojazdów. W jego ocenie pomieszczeń sauny i siłowni nie można traktować na równi z pomieszczeniami typu rowerownia, narciarnia czy garaż stanowiskowy. Z uwagi na fakt, że nie będą one też wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej, należy opodatkować je stawką podatku od nieruchomości, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
|