Wydawany pracownikom deputat chlebowy nie będzie wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. Tak stwierdził Oddział ZUS w Lublinie w interpretacji z dnia 6 marca 2025 r., znak DI/200000/43/87/2025.
Przedsiębiorca jest w trakcie opracowywania nowego regulaminu wynagradzania i planuje wprowadzić dla pracowników piekarni deputat za każdy faktycznie przepracowany dzień w postaci sztuki chleba pszenno-żytniego dziennie bez prawa do ekwiwalentu pieniężnego zamiennego za deputat. Jak wskazał, przyznany pracownikom piekarni deputat chlebowy będzie dla nich przychodem ze stosunku pracy w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedsiębiorca uważa, że wydawany pracownikom deputat chlebowy nie będzie stanowił dla nich podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Organ rentowy nie zgodził się z przedsiębiorcą. Przypomniał, że katalog przychodów niestanowiących podstawy wymiaru składek ZUS został zawarty w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwanym rozporządzeniem składkowym. W akcie tym prawodawca wskazał, że podstawy wymiaru składek ZUS nie stanowią jedynie przychody, które zostały enumeratywnie wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1-30 tego rozporządzenia.
Organ rentowy zwrócił uwagę, że na podstawie § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia składkowego, w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2023 r., z podstawy wymiaru składek wyłączona jest wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów i kart przedpłaconych uprawniających do nabycia wyłącznie posiłków w placówkach gastronomicznych lub handlowych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 450 zł.
Powyższy przepis wskazuje, że podstawy wymiaru składek nie stanowi wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Przez "posiłek", o którym mowa, należy rozumieć zarówno gotowe posiłki, jak i przetworzone produkty żywnościowe nadające się do bezpośredniego spożycia. Natomiast deputat to część wynagrodzenia za pracę, która przyznawana jest w naturze i jest niezależna od standardowego wynagrodzenia pracownika.
W katalogu przychodów, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wymienionych w rozporządzeniu składkowym nie zawarto deputatu przydzielonego pracownikom w postaci sztuki chleba za każdy przepracowany dzień. Tym samym stanowisko przedsiębiorcy, w myśl którego wartość wydawanego pracownikom deputatu chlebowego nie będzie stanowiła dla nich podstawy wymiaru składek, należy uznać za nieprawidłowe.
|