Podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc takiego opodatkowania zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania estońskim CIT. W terminie do końca tego pierwszego miesiąca podatnik powinien też złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Tak wynika z art. 28j ust. 5 ustawy o pdop. Przepis ten umożliwia, pod wskazanymi warunkami, przejście na estoński CIT także w trakcie roku.
Sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający przejście na estoński CIT w trakcie roku należy więc sporządzić na ogólnych zasadach wynikających z ustawy o rachunkowości. Termin na sporządzenie tego sprawozdania wyznacza art. 52 ust. 1 tej ustawy - są to 3 miesiące od dnia bilansowego. W tym czasie sprawozdanie finansowe powinno zostać podpisane, jako że podpisanie sprawozdania wieńczy prace związane z jego sporządzeniem. W myśl art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podpisują, podając zarazem datę podpisu, osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu w sposób, o którym mowa w art. 52 ust. 2b tej ustawy. Sprawozdanie finansowe uznaje się formalnie za podpisane, gdy podpis pod nim złoży ostatnia zobowiązana do tego osoba. W przypadku gdy sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający przejście na estoński CIT w trakcie roku zostanie sporządzone (podpisane) po terminie, uważa się, że warunki wyboru estońskiego CIT nie zostały spełnione, co oznacza brak możliwości stosowania tej formy opodatkowania.
Potwierdza to odpowiedź Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2025 r. na interpelację poselską nr 7087, znak DD8.054.10.2024. Pytanie dotyczyło tego, czy dla skutecznego wyboru estońskiego CIT sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień poprzedzający przejście na tę formę opodatkowania ma być jedynie sporządzone czy też sporządzone i podpisane. Jak wskazano w odpowiedzi, art. 52 ustawy o rachunkowości reguluje zarówno obowiązki formalne kierownika jednostki co do sporządzenia sprawozdania finansowego, jak i sposób jego podpisania. Intencją ustawodawcy jest więc uznanie podpisania sprawozdania finansowego za integralną część sporządzenia sprawozdania finansowego. W szczególności art. 52 ust. 2a ustawy o rachunkowości (który zgodnie z art. 52 ust. 3 tej ustawy stosuje się odpowiednio do sprawozdania finansowego sporządzonego w każdym przypadku zamknięcia ksiąg rachunkowych) wyraźnie precyzuje, że podpisanie sprawozdania finansowego stanowi potwierdzenie, że spełnia ono wymagania przewidziane w ustawie. Ponadto w odpowiedzi przywołano pkt 3.15 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 14 "Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności", który stanowi, że za dzień sporządzenia sprawozdania finansowego uważa się datę złożenia podpisu (kwalifikowanego, zaufanego albo osobistego) pod sprawozdaniem finansowym sporządzonym w postaci elektronicznej przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, z tym że sprawozdanie uważa się za sporządzone z dniem złożenia podpisu przez kierownika jednostki, a w przypadku, gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy - przez ostatniego członka tego organu.
|