Jeżeli samochód, który podatnik zamierza użytkować na podstawie umowy leasingu operacyjnego, będzie wykorzystywany przez niego do celów mieszanych, tj. zarówno do działalności gospodarczej, czyli do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jak i prywatnie, to - zgodnie z art. 86a ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT - będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego od wydatków wynikających z faktur wystawionych przez leasingodawcę, dokumentujących opłaty, raty i inną należność związaną z zawartą umową leasingu, jak również od wydatków na zakup paliwa oraz od wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie zaistnieją wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy o VAT. Tak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2025 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.781.2024.1.KS.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się podatniczka VAT, która podpisała umowę długoterminową z firmą deweloperską na wynajem apartamentu (lokalu mieszkalnego). Wyjaśniła, że w związku z wynajmem mieszkania często musi przemieszczać się, czasem na znaczne odległości do biura rachunkowego, urzędu skarbowego, na pocztę, do banku czy wynajmowanego lokalu. Co jakiś czas musi także jeździć na kontrole lokalu.
Podatniczka planuje zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na używany samochód osobowy do 3,5 tony, który będzie wykorzystywany do celów mieszanych. Zapytała, czy w przedstawionych okolicznościach ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z każdej wystawionej przez leasingodawcę faktury dokumentującej opłatę, ratę czy inną należność związaną z zawartą umową leasingu, jak również odliczyć 50% VAT od paliwa oraz wydatków eksploatacyjnych dotyczących tego pojazdu.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że podatnikowi przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku mieszanego, tj. wykorzystywanych nie tylko w działalności gospodarczej, ale również do celów niezwiązanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych.
Należy przypomnieć, że do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,
2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3,
3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Omawiane ograniczenie, co do zasady, nie ma zastosowania w przypadku pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Dla celów pełnego odliczenia VAT fakt wykorzystywania ich wyłącznie do działalności musi być jednak rozpatrywany w kategoriach obiektywnych. W celu dokonania pełnego odliczenia VAT muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, wyklucza ich użycie do celów prywatnych oraz wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.
Odnosząc się do zadanego pytania, Dyrektor KIS wskazał, że z uwagi na fakt, iż przedmiotowy samochód będzie wykorzystywany przez podatniczkę do celów mieszanych, będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych.
|