Posiadanie zależne może wynikać również z umowy najmu lokalu. W sytuacji gdy umowa ta dotyczy lokalu stanowiącego własność jednostki samorządu terytorialnego i została zawarta z właścicielem, skutkuje tym, że posiadacz lokalu na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych staje się podatnikiem podatku od nieruchomości. Tak orzekł NSA w wyroku z dnia 17 grudnia 2024 r., sygn. akt III FSK 208/24.
Spór w niniejszej sprawie dotyczył kwestii, czy najemca lokalu użytkowego jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Najemca wykorzystywał przedmiotową nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy najmu zawartej z prezydentem miasta. Z uwagi na fakt, że najemca nie złożył informacji IN-1 w sprawie podatku od nieruchomości, organ podatkowy wydał decyzję ustalającą wymiar podatku. Podatnik nie zgadzał się z decyzją. Wskazywał m.in., że z zawartej umowy najmu nie wynikało, aby był zobowiązany do regulowania tego zobowiązania. Samorządowe Kolegium Odwoławcze oddaliło skargę najemcy. Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku. Sąd w wyroku z dnia 3 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 582/23, uznał, że decyzja organu podatkowego jest prawidłowa. Wskazał, że jeżeli podatnika z prezydentem miasta łączy umowa najmu lokalu użytkowego, to podatnik jako posiadacz zależny tego lokalu jest - zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - podatnikiem podatku od nieruchomości. Podatnik wniósł skargę kasacyjną.
Naczelny Sąd Administracyjny ocenił, że skarga jest bezzasadna. Wskazał, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości. Posiadacz nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jest zatem podatnikiem podatku od nieruchomości, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego. Zdaniem NSA chociaż w powołanym przepisie ustawodawca nie używa określenia "posiadacz zależny", to nie ulega wątpliwości, że chodzi w tym przypadku o ten rodzaj podmiotu prawnego. Zatem należy tutaj odwołać się do art. 336 Kodeksu cywilnego. Posiadaczem zależnym w rozumieniu tego przepisu jest ten, kto faktycznie włada rzeczą jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.
W ocenie NSA, w rozpatrywanej sprawie obowiązek podatkowy określony w art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wiąże się z posiadaniem zależnym opartym na tytule prawnym - umowie zawartej z m.in. jednostką samorządu terytorialnego.
|