Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac dotyczących zmiany wysokości stawek VAT na artykuły dziecięce. Tak poinformował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z dnia 31 stycznia 2025 r. na interpelację poselską nr 7447.
W skierowanej do Ministra Finansów interpelacji poselskiej nr 7447 grupa posłów w trosce o sytuację ekonomiczną polskich gospodarstw domowych, szczególnie tych z małymi dziećmi, wniosła o podjęcie działań na rzecz obniżenia stawki VAT na artykuły dziecięce. Ich zdaniem jest to możliwe w świetle dyrektywy 2006/112/WE, która w załączniku III, umożliwia państwom członkowskim stosowanie obniżonych stawek podatku VAT na towary i usługi wspierające zdrowie publiczne, edukację oraz opiekę nad dziećmi. Posłowie zapytali m.in. o możliwość uwzględnienia wózków dziecięcych, kołysek i innych akcesoriów dziecięcych w ramach towarów objętych obniżoną stawką VAT.
Podsekretarz Stanu w odpowiedzi na interpelację przypomniał, że przepisy dotyczące podatku od wartości dodanej (w Polsce funkcjonującego jako podatek VAT) podlegają harmonizacji na terytorium UE, co oznacza dla państw członkowskich obowiązek zapewnienia zgodności przepisów krajowych z przepisami prawa unijnego, w tym przede wszystkim z dyrektywą w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej oraz orzecznictwem TSUE dotyczącym podatku od wartości dodanej. Objęcie prawa krajowego w zakresie opodatkowania podatkiem od wartości dodanej obowiązkiem harmonizacji z prawem unijnym powoduje, iż Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie UE, nie posiada nieograniczonej swobody kreowania własnych rozwiązań w tym przedmiocie, w tym również w zakresie stosowania stawek tego podatku.
Podsekretarz wskazał, że spośród całego katalogu towarów i usług, do których możliwe jest stosowanie obniżonych stawek VAT, załącznik III do dyrektywy VAT daje podstawę stosowania takich stawek również do określonych produktów niezbędnych do wychowania dzieci. Na gruncie prawa krajowego, spośród kategorii produktów dla dzieci i niemowląt, stawką obniżoną w wysokości 5% objęte są niektóre artykuły żywnościowe przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluchy, foteliki do przewozu dzieci w samochodach.
Natomiast wskazana w interpelacji dostawa wózków dziecięcych i kołysek podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT, nie ma bowiem możliwości stosowania stawek obniżonych do tych towarów na podstawie przepisów dyrektywy VAT.
W swoim piśmie Podsekretarz Stanu zapewnił, że Ministerstwo Finansów analizuje wszystkie postulaty dotyczące wprowadzenia stawek preferencyjnych (również w obszarze wskazanym w interpelacji). Ponadto poinformował, że w chwili obecnej nie są prowadzone prace nad ewentualną zmianą wysokości stawek VAT dla artykułów dziecięcych. W jego ocenie, stawki VAT na wskazane produkty nie odbiegają znacząco od stawek stosowanych przez inne państwa członkowskie. Z dostępnych danych wynika, że stawki VAT na żywność dla dzieci, pieluszki czy foteliki do przewozu dzieci w samochodach należą w Polsce do jednych z najniższych w UE.
|