Z dniem 1 stycznia 2025 r. do obiegu prawnego weszło świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat. Przysługuje ono z urzędu, tj. bez konieczności składania wniosku, osobom, które:
Przy czym w przypadku gdy w chwili skończenia 100 lat dana osoba pobiera więcej niż jedno świadczenie emerytalno-rentowe, np. emeryturę i rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to otrzyma tylko jedno świadczenie honorowe.
Decyzję w sprawie świadczenia honorowego wydaje i świadczenie to wypłaca z założenia właściwy organ emerytalny lub rentowy, tj. odpowiednio ZUS, KRUS, wojskowy organ emerytalny, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Biuro Emerytalne Służby Więziennej lub jednostka organizacyjna wymiaru sprawiedliwości. Jeśli jednak świadczenia emerytalno-rentowe 100-latkowi wypłacają dwa różne organy, właściwym w tym zakresie jest wyłącznie ZUS.
Osoba, która ukończywszy 100 lat nie ma prawa do żadnego świadczenia podstawowego, ale:
również może uzyskać prawo do świadczenia honorowego, na wniosek złożony do ZUS.
Wniosek powinien zawierać:
Może on być złożony do ZUS w formie papierowej lub elektronicznej. Najlepiej w tym celu wykorzystać opracowany przez organ rentowy formularz wniosku o świadczenie honorowe (druk ESH), udostępniony przez organ rentowy z dniem 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej www.zus.pl, który w swej treści zawiera również wymagane oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego i posiadaniu po ukończeniu 16. roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 10 lat.
Co istotne, ZUS przyzna świadczenie honorowe od miesiąca złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż od miesiąca ukończenia 100 lat.
Wysokość świadczenia honorowego od 1 stycznia 2025 r. wynosi 6.246,13 zł miesięcznie. Świadczenie to będzie podlegało waloryzacji na zasadach i w terminach dotyczących waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, a więc pierwszy jego wzrost nastąpi już 1 marca 2025 r. Otrzymają go również osoby w wieku powyżej 100 lat, którym do 31 grudnia 2024 r. wypłacano świadczenie honorowe przyznawane przez Prezesa ZUS na mocy decyzji podjętej przez Prezesa Rady Ministrów w 1972 r.
|