Za sprawą nowelizacji ustawy o rachunkowości... (Dz. U. z 2024 r. poz. 1863) wzrośnie limit przychodów, osiągnięcie którego spowoduje powstanie obowiązku zaprowadzenia ksiąg rachunkowych dla podmiotów wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Limit ten wyniesie 2.500.000 euro (dotychczas było 2.000.000 euro). Obowiązek zaprowadzenia pełnej księgowości w 2025 r. wystąpi po osiągnięciu 10.711.500 zł przychodów przez te podmioty za 2024 r.
Więcej w GP nr 102 z br., str. 14-15.
Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy z tytułu prowadzonej działalności regulują podatek dochodowy, korzystając z zasad ogólnych, czyli ze skali podatkowej bądź podatku liniowego, mają obowiązek zaliczkę na pdof za grudzień 2024 r. lub IV kwartał 2024 r. zapłacić do 20 stycznia 2025 r. Podatnicy prowadzący księgę podatkową podejmują decyzję w kwestii tego, czy przy ustalaniu grudniowej zaliczki na pdof uwzględnić spis z natury sporządzony na koniec 2024 r. (jest to dobrowolne).
Z kolei podmioty będące podatnikami pdop zaliczkę na pdop za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego, który nie zawsze pokrywa się z rokiem kalendarzowym, wpłacają w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Nie mają jednak obowiązku jej uregulowania w przypadku, gdy przed upływem tego terminu (czyli do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego) złożą zeznanie roczne i dokonają wpłaty podatku dochodowego wynikającego z tego zeznania.
Inwentaryzację, co do zasady, przeprowadza się na ostatni dzień każdego roku obrotowego, czyli - w jednostkach, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym - na 31 grudnia 2024 r. Przy czym jej termin i częstotliwość w odniesieniu do niektórych składników aktywów inwentaryzowanych drogą spisu z natury lub potwierdzeń sald uważa się także za dotrzymane, jeśli rozpoczęto ją nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15. dnia następnego roku (w odniesieniu do 2024 r. - 15 stycznia 2025 r.). Wtedy ustalenie na dzień bilansowy stanu następuje przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury lub potwierdzenia salda zwiększeń i zmniejszeń, które nastąpiły między datą spisu lub potwierdzenia a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych.
Pracodawca tworzący ZFŚS powinien - na koniec roku kalendarzowego - skorygować przeciętną planowaną liczbę zatrudnionych w danym roku kalendarzowym do faktycznej liczby zatrudnionych. W zależności od końcowych ustaleń może wystąpić konieczność zwiększenia lub zmniejszenia dokonanych odpisów na Fundusz. Ustalając przeciętną liczbę zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) uwzględnia się pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny etat. W tym celu stosuje się jedną z metod statystycznych wymienionych w załączniku do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń, np. przy formularzu Z-03.
Więcej na str. 7.
Od 1 stycznia 2025 r. do ustawy o pdop zostaną wprowadzone przepisy nakładające na podmioty objęte tą ustawą obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg rachunkowych do urzędu skarbowego po zakończeniu roku. Obowiązek ten w pierwszej kolejności obejmie podatkowe grupy kapitałowe, a także podatników i spółki niebędące osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego. Podmioty te będą musiały przesłać już swoje księgi za 2025 r. w formacie pliku JPK_PD.
Więcej w GP nr 87 z br., str. 14.
|