Mąż nie może wynająć lokalu żonie, która jest również jego właścicielem. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 października 2024 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.670.2024.2.KP.
Z wnioskiem do organu podatkowego zwrócił się podatnik VAT, który od 2011 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą specjalizującą się w usługach programistycznych. Wskazał, że w czerwcu 2015 r. wraz z żoną zakupił lokal usługowy, który stanowi wspólny majątek jego i żony. Podatnik przez 9 lat prowadzi cukiernię w zakupionym lokalu i skorzystał z prawa do odliczenia podatku VAT przy jego zakupie. Aktualnie żona podatnika planuje rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w której będzie prowadzić cukiernię. Podatnik chciałby się skupić na działalności programistycznej i z tego powodu rozważa wynajem żonie wspomnianego lokalu usługowego, aby mogła w nim prowadzić cukiernię.
Podatnik powziął wątpliwości, czy może wynająć żonie lokal usługowy i wystawiać jej co miesiąc fakturę za wynajem lokalu po stawkach rynkowych.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Wspólność majątkowa małżeńska, jak wskazał organ, jest jedną z dwóch postaci wspólności majątkowych, w których nie występują udziały. Skoro więc nie można dokonać prawnie skutecznego wydzielenia udziałów w majątku wspólnym małżonków, to nie można wynająć lokalu będącego we współwłasności majątkowej małżeńskiej na rzecz drugiego małżonka, który jest też właścicielem tego lokalu.
Zdaniem organu podatkowego, skoro lokal usługowy nabyty w ramach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej należy do majątku wspólnego podatnika i jego żony, to nie ma prawnie skutecznej możliwości, aby mógł on wynająć lokal usługowy żonie, ponieważ zgodnie z przepisami przedmiotowy lokal jest także własnością jego żony. Majątek wspólny małżonków w czasie trwania małżeństwa jest niepodzielny. Nie można zatem wynająć lokalu jego właścicielowi. Tym samym brak jest podstaw do sporządzenia umowy najmu pomiędzy małżonkami będącymi we wspólności małżeńskiej i wystawienia z tego tytułu faktur. Bez znaczenia pozostaje także fakt, że żona, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie cukiernictwa, będzie podatnikiem podatku VAT.
|