Wykonywanie pracy w danym zakładzie odbywa się w ramach okresu rozliczeniowego i zgodnie z grafikami (harmonogramami) przygotowanymi na dany okres. Zgodnie z art. 129 § 3 K.p. harmonogramy czasu pracy muszą być przekazane pracownikowi na co najmniej tydzień przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczą. Nie mogą one wykraczać poza dany okres rozliczeniowy, a przedział czasu, na który są przygotowywane, musi obejmować co najmniej miesiąc (z wyjątkiem krótszych rozkładów czasu pracy, o których mowa w przepisach odrębnych).
Harmonogramy czasu pracy, choć są przydatnym narzędziem do planowania pracy, w niektórych sytuacjach nie są wymagane. Jak wynika z art. 129 § 4 K.p., pracodawca nie ma obowiązku tworzenia harmonogramu czasu pracy dla pracownika, jeżeli:
Grafiki czasu pracy nie są więc potrzebne m.in. przy klasycznym rozkładzie czasu pracy, w którym dni i godziny robocze są z góry wiadome i generalnie niezmienne. Taki rozkład zazwyczaj występuje w tzw. podstawowym systemie czasu pracy, przewidującym pracę przez 5 dni w tygodniu, przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej i sobocie (najczęściej) wolnej z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Może też mieć miejsce przy zatrudnieniu pracownika na część etatu w rozkładzie przewidującym takie same dni i godziny pracy.
Należy przy tym nadmienić, że taki sztywny grafik powinien wynikać z regulaminu pracy, obwieszczenia wydawanego na mocy art. 150 K.p. lub z umowy o pracę.
Jeżeli pracodawca, z uwagi na stosowany rozkład czy system czasu pracy, powinien przygotować grafiki (co jest konieczne m.in. w równoważnym systemie czasu pracy), to musi przystąpić do tej czynności z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Jak już bowiem wspomniano, grafiki muszą być przekazane pracownikom na co najmniej tydzień przed rozpoczęciem objętego nim okresu. Ponieważ przygotowanie grafików może być czasochłonne, prace nad ich ułożeniem na pierwszy miesiąc lub dłuższe okresy 2025 r. należy rozpocząć już w grudniu 2024 r. - tak aby można było przekazać je pracownikom w wymaganym terminie, w tym przypadku na co najmniej tydzień przed zakończeniem bieżącego roku kalendarzowego.
|