Podatnik nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem VAT należności uzyskanych na podstawie rachunków, które zostały wystawione, gdy działalność nie podlegała opodatkowaniu VAT, a które zostały uregulowane w czasie zarejestrowania działalności jako podlegającej opodatkowaniu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 15 listopada 2024 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.762.2024.1.JG.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik będący biegłym sądowym, który w kwietniu 2024 r. zarejestrował działalność gospodarczą niepodlegającą opodatkowaniu VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako biegły sądowy wykonywał on na zlecenie sądów, prokuratur, policji i innych podmiotów ekspertyzy, wystawiając swoim zleceniodawcom rachunki. Z końcem października 2024 r., w wyniku dokonanej analizy wystawionych rachunków, podatnik stwierdził zaistnienie dużego prawdopodobieństwa przekroczenia do końca 2024 r. limitu kwoty 200.000 zł. W związku z tym 1 listopada 2024 r. zarejestrował się do celów VAT. Podatnik nadmienił, że większość zleceniodawców, głównie sądy i prokuratury, dokonują płatności za wykonane usługi w terminie od kilku do kilkunastu miesięcy od daty wystawienia rachunków. Do 31 października 2024 r. podatnik nie otrzymał należności za szereg rachunków wystawionych jeszcze w okresie, gdy nie był podatnikiem VAT.
Wątpliwości podatnika sprowadzają się do ustalenia, czy jest zobowiązany do opodatkowania VAT należności uzyskanych na podstawie rachunków, które wystawił do 31 października 2024 r., a zatem w okresie, gdy działalność nie podlegała opodatkowaniu VAT, a które zostały opłacone po tej dacie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji przypomniał, kto jest podatnikiem VAT, jakie czynności podlegają opodatkowaniu VAT, a także na jakich zasadach istnieje możliwość korzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT.
Ponadto wyjaśnił, że w art. 19a ust. 5 ustawy o VAT ustawodawca w sposób szczególny uregulował powstanie obowiązku podatkowego dla niektórych usług. I tak w myśl art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. d) ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, stanowiących import usług. Przy czym, jak stanowi art. 19a ust. 6 ustawy o VAT, w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i pkt 2, obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Zatem przy świadczeniu przez podatnika - jako biegłego sądowego - usług na zlecenie sądów, prokuratur, policji i innych podmiotów obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tych czynności powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonane usługi.
Dyrektor KIS wskazał, że biegły sądowy w stosunku do usług świadczonych na rzecz sądów, prokuratur, policji i innych podmiotów w okresie, w którym nie był on podatnikiem VAT, czyli do 31 października 2024 r., nie jest zobligowany do rozpoznania obowiązku podatkowego. Organ zwrócił uwagę, że co prawda moment uregulowania wobec podatnika należności za usługi będzie miał miejsce w okresie, w którym jest on już czynnym podatnikiem VAT, jednakże istotne w sprawie jest to, że same czynności miały miejsce w okresie, gdy nie był on czynnym podatnikiem VAT, tj. korzystał ze zwolnienia z tego podatku.
|