Podatnicy wraz z końcem danego roku często dokonują weryfikacji poprawności rozliczeń z fiskusem, m.in. w zakresie VAT (niezależnie od tego, że VAT rozliczany jest za okresy miesięczne bądź kwartalne). Niekiedy w sprawdzanych rozliczeniach znajdują błędy. W takiej sytuacji na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej istnieje możliwość skorygowania uprzednio złożonych rozliczeń w granicach określonych w art. 81b Ordynacji podatkowej. Korekty rozliczenia można dokonać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, które, jak stanowi art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Trzeba pamiętać, na co zwracają uwagę także organy podatkowe, w tym m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 lutego 2024 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.48.2024.1.APR, że instytucja przedawnienia powoduje, że w odniesieniu do okresu, który uległ przedawnieniu, nie mogą być dokonywane żadne czynności zwiększające zobowiązanie podatkowe ani zmniejszające zobowiązanie podatkowe. Podatnik nie jest tym samym zobowiązany do posiadania dokumentów oraz ewidencji prowadzonych dla celów rozliczania podatku za okresy, które uległy przedawnieniu.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2024 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.971.2023.1.ICZ, zwrócił uwagę, że konsekwencją przedawnienia zobowiązania podatkowego jest to, że zarówno podatnik, jak i organ podatkowy nie mogą ingerować w treść takiego zobowiązania podatkowego. Tego stosunku prawnego nie można bowiem reaktywować i odtworzyć.
Wobec powyższego, z uwagi na to, że termin zapłaty podatku VAT przypada na 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu bądź kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, w zakresie korekty podatku należnego do końca 2024 r. podatnik może składać korekty VAT począwszy od deklaracji za grudzień 2018 r. Termin zapłaty VAT z tej deklaracji przypadał bowiem na 25 stycznia 2019 r. i 5-letni okres przedawnienia należy liczyć począwszy od 2020 r.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2024 r., nr 0112-KDIL3.4012.671.2023.2.NW, podkreślił, że przepisy ustawy o VAT nie ograniczają w żadnej mierze czasu korekty podatku należnego. Jedynym ograniczeniem czasowym jest tu termin przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Ponadto na zasadach wskazanych w art. 86 ust. 13 ustawy o VAT istnieje możliwość korekty VAT naliczonego. Z przepisu tego wynika, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10, ust. 10d, ust. 10e i ust. 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:
1) za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo
2) za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych w przypadku podatnika rozliczającego VAT miesięcznie, a w przypadku podatnika rozliczającego VAT kwartalnie, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego
- nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zastosowanie powołanego przepisu w praktyce oznacza, że do końca 2024 r. można jeszcze odliczyć VAT poprzez korektę deklaracji z faktur otrzymanych w 2020 r. lub za okresy późniejsze (przy założeniu spełnienia warunków ustawowych do tego odliczenia).
|