Ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1685) implementuje do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w UE ("Dyrektywa GloBE"). Dyrektywa ma zapewnić globalny minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii.
Ustawa reguluje opodatkowanie:
Przepisy ustawy stosuje się do jednostek składowych grupy międzynarodowej lub grupy krajowej, jeżeli za co najmniej 2 z 4 lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągnęły minimalny przychód grupowy. Przez minimalny przychód grupowy rozumie się roczny przychód grupy międzynarodowej lub grupy krajowej wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy, wynoszący co najmniej 750.000.000 euro. Gdy grupa międzynarodowa lub grupa krajowa istnieje krócej niż 4 lata podatkowe, przepisy ustawy mają do niej zastosowanie, jeżeli grupa międzynarodowa lub grupa krajowa osiągnęły minimalny przychód grupowy w co najmniej 2 latach podatkowych dotychczasowego okresu funkcjonowania takiej grupy. Gdy rok podatkowy jest inny niż 12 miesięcy, kwotę przychodów ustala się jako iloczyn liczby miesięcy tego roku podatkowego oraz kwoty 62.500.000 euro.
Przepisów ustawy nie stosuje się do jednostek wyłączonych, przez które rozumie się m.in. jednostki rządowe, organizacje międzynarodowe, organizacje nienastawione na zysk, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne będące jednostkami dominującymi najwyższego szczebla, jednostki inwestujące w nieruchomości, jeżeli są jednostkami dominującymi najwyższego szczebla.
W związku z wprowadzeniem podatku globalnego wejdą w życie również zmiany m.in. w ustawie o pdop - przepisy stanowiące, że globalnego podatku wyrównawczego, krajowego podatku wyrównawczego, podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków oraz podatków równoważnych nakładanych w państwach innych niż Polska nie można uznać za koszty uzyskania przychodów (nowy art. 16 ust. 1 pkt 15b ustawy o pdop) ani odliczyć (nowy art. 20 ust. 2c ustawy o pdop). Zmiany zajdą także w ustawie o rachunkowości - dotyczą one m.in. wprowadzenia wyłączenia obowiązku tworzenia rezerw oraz aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanych z globalnym podatkiem wyrównawczym, krajowym podatkiem wyrównawczym i podatkiem wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków (nowy art. 37 ust. 12 ustawy o rachunkowości), umożliwienia jednostkom będącym podatnikami krajowego podatku wyrównawczego wyboru w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR (nowy art. 45 ust. 1ba i ust. 1d ustawy o rachunkowości) oraz ujawnień w dodatkowych informacjach i objaśnieniach w zakresie podatku wyrównawczego.
Ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych wejdzie w życie, z pewnymi wyjątkami, z dniem 1 stycznia 2025 r.
|