W przypadku świadczenia usług dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT istotne jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od określenia miejsca świadczenia zależy miejsce ich opodatkowania. Tak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 listopada 2024 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.384.2024.3.AM.
Podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje winiety, czyli dowody uiszczenia opłat drogowych za przejazdy po drogach (autostradach). Sprzedaż odbywa się w należącym do podatnika stacjonarnym punkcie obsługi klienta oraz on-line. Podatnik wskazał, że nabywa winiety bezpośrednio z oficjalnej dystrybucji on-line, które następnie odsprzedaje klientom. Podatnik wskazał także, że zawarł stałą umowę z dystrybutorem pochodzącym z (...) na podstawie której kupuje winiety dotyczące przejazdów na terytorium (...), jednakże winiety dotyczące tych przejazdów nabywa również on-line. Na przedmiotowych winietach nie widnieje nazwa nabywcy winiety ani podatnika, widnieje wyłącznie data. W zależności od kraju nazwa podatnika widnieje w przypadku wystawienia faktury. Podatnik wyjaśnił ponadto, że zyskiem ze sprzedaży jest różnica między wartością sprzedanych winiet a ich zakupem. Ceną sprzedaży natomiast jest cała kwota, bez rozróżnienia na cenę winiety i wynagrodzenie podatnika. W cenie sprzedaży podatnik nie uwzględnia VAT. Z wniosku o wydanie interpretacji wynika, że winiety kupują zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne oraz rolnicy. Całość obsługi klientów w powyższym zakresie oraz odsprzedaży winiet podatnik dokonuje we własnym zakresie. Sprzedaż winiet na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest ewidencjonowana w kasie rejestrującej, a zapłaty klienci dokonują kartą płatniczą lub gotówką. Faktury i paragony z NIP są natomiast wystawiane na żądanie klienta. Podatnik nadmienił, że może otrzymywać winiety jedynie z (...), natomiast w przypadku pozostałych krajów wystawiane są wyciąg i elektroniczne potwierdzenie zakupu winiety. Podobnie w przypadku zakupu winiet austriackich, nie zawsze jest wystawiana faktura, tylko wyciąg i elektroniczne potwierdzenie zakupu winiety.
Podatnik powziął wątpliwości dotyczące m.in. ustalenia, czy prowadzona przez niego sprzedaż winiet podlega w jakiejkolwiek części opodatkowania podatkiem VAT w Polsce.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że w rozpatrywanej sprawie należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce świadczenia realizowanych przez podatnika usług, ponieważ od określenia miejsca świadczenia zależy miejsce ich opodatkowania.
Zdaniem Dyrektora KIS ustawodawca, określając w art. 28e ustawy o VAT miejsce świadczenia dla usług związanych z nieruchomościami, objął tą regulacją także usługi w zakresie użytkowania i używania nieruchomości, do których należy również zaliczyć przejazdy drogami (autostradami). Sprzedaż winiet zagranicznych jest sprzedażą usługi prawa przejazdu po ściśle określonych drogach, tj. prawa dostępu korzystania (użytkowania) z konkretnej nieruchomości (drogi). Zatem w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie art. 28e ustawy o VAT. W związku z tym miejscem świadczenia i opodatkowania ww. usługi, tj. prawa przejazdu po określonych drogach (które znajdują się poza terytorium Polski), jest miejsce, na terenie którego położona jest nieruchomość. Zatem usługa sprzedaży prawa przejazdu po określonych drogach (winiety) - poza terytorium kraju - nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT.
W omawianej interpretacji Dyrektor KIS wyjaśnił ponadto, że z art. 29a ustawy o VAT wynika, iż podstawę opodatkowania w podatku VAT stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.
Z okoliczności sprawy wynika, że ceną sprzedaży winiet jest cała kwota należna z tytułu sprzedaży, bez rozróżnienia na cenę winiety i wynagrodzenie spółki. Tym samym sprzedaż winiet, w tym kwota będąca wynagrodzeniem spółki, która jest wliczona w cenę sprzedaży, nie podlega w Polsce opodatkowaniu VAT.
|