W 2025 r. można wybrać dowolny miesiąc na skorzystanie z wakacji składkowych. Jeśli jednak ktoś chce być zwolniony ze składek ZUS już za styczeń 2025 r., to wniosek w tej sprawie musi wysłać do końca grudnia 2024 r. Jednocześnie oznacza to, że nie będzie już mógł skorzystać z wakacji składkowych do końca 2025 r., ponieważ zwolnienie to przysługuje tylko w jednym miesiącu w roku kalendarzowym.
Więcej w GP nr 88 z br. str. 15.
W większości jednostek prowadzących księgi rachunkowe rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Księgi rachunkowe zamyka się m.in. na dzień kończący rok obrotowy, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od tego dnia. Zatem jednostki, które w 2024 r. prowadziły księgi rachunkowe i za rok obrotowy przyjęły rok kalendarzowy, mają obowiązek zamknąć księgi na 31 grudnia 2024 r. oraz sporządzić sprawozdanie finansowe za ten rok w terminie do 31 marca 2025 r.
Podstawowym terminem inwentaryzacji wynikającym z art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości jest ostatni dzień każdego roku obrotowego. W jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, inwentaryzację za 2024 r. należy więc przeprowadzić na 31 grudnia 2024 r. Przy czym rozpoczęcie inwentaryzacji niektórych składników aktywów i pasywów może nastąpić 3 miesiące przed końcem roku, którego dotyczy inwentaryzacja, a jej zakończenie do 15. dnia następnego roku. Część z nich może być inwentaryzowana w sposób ciągły w określonym czasie. O możliwości stosowania takich uproszczeń stanowią art. 26 ust. 3 pkt 1 oraz pkt 2-5 ustawy o rachunkowości. Jednak część aktywów i pasywów trzeba zinwentaryzować dokładnie na ostatni dzień roku. Dotyczy to:
Jednostki, które mają rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowym, w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień 31 grudnia 2024 r. muszą wycenić wyrażone w walutach obcych aktywa i pasywa zasadniczo według średniego kursu NBP obowiązującego na ten dzień.
Kurs ten ma również znaczenie do ustalenia obowiązku badania sprawozdania finansowego za 2025 r. przez jednostki, których dotyczy art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Chodzi tu m.in. o spółki z o.o., spółki komandytowe, jawne, cywilne i przedsiębiorstwa osób fizycznych, które porównują dane ze sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2024 r. z odpowiednimi progami określonymi w euro w tym przepisie.
Warto też przypomnieć, że obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesłania do urzędu skarbowego ksiąg rachunkowych za rok rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2024 r. będzie dotyczyć podatkowych grup kapitałowych, a także podatników pdop i spółek niebędących osobami prawnymi, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, gdy wartość przychodu uzyskanego przez nich w poprzednim roku przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym ich poprzedniego roku. Więcej na temat tych obowiązków pisaliśmy m.in. w GP nr 87 z br., na str. 14.
Podatnicy prowadzący księgę podatkową są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury m.in. na koniec każdego roku podatkowego. Spis z natury na koniec 2024 r. należy przeprowadzić 31 grudnia 2024 r. po zakończeniu działalności w tym dniu. Wyceny składników majątku objętych spisem z natury dokonuje się najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu.
Spis z natury na dzień 31 grudnia 2024 r. podatnik powinien uwzględnić przy ustalaniu dochodu za 2024 r., na co ma czas do 30 kwietnia 2025 r., tj. do daty złożenia zeznania podatkowego za 2024 r. Może też uwzględnić go już przy zapłacie zaliczki za grudzień 2024 r.
Sporządzając harmonogram czasu pracy w ramach danego systemu czy rozkładu czasu pracy, pracodawca powinien zachować zasady określone w przepisie go dotyczącym, a także uwzględnić inne przepisy dotyczące czasu pracy. Grafik musi obejmować okres minimum 1 miesiąca i powinien być przekazany pracownikowi co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy. Już w grudniu 2024 r. pracodawca musi rozpocząć prace nad układaniem grafików na pierwszy miesiąc lub dłuższe okresy 2025 r., tak aby pracownicy mogli je otrzymać na tydzień przed zakończeniem bieżącego roku kalendarzowego.
|