BDO to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Katalog podmiotów zobowiązanych do uzyskania wpisu w rejestrze BDO znajduje się w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach. Obowiązek wpisu do BDO dotyczy m.in. przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów.
Każdy podmiot zarejestrowany w systemie BDO musi pamiętać o obowiązku aktualizacji swojego wpisu. Konieczność taka zachodzi przede wszystkim w przypadku zmiany danych dotyczących działalności przedsiębiorcy, m.in. zmiany adresu czy nazwy firmy. Wpis należy zaktualizować też w przypadku rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności, tj. wytwarzania nowego rodzaju odpadów, prowadzenia działalności w nowym miejscu czy po dokonaniu zmiany profilu biznesu np. poprzez rozszerzenie go o wprowadzanie produktów w opakowaniach. Podmiot powinien złożyć wniosek aktualizacyjny w ciągu 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Należy go złożyć przy użyciu formularza elektronicznego za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, po zalogowaniu się na stronie internetowej: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/.
Co istotne, może okazać się, że w wyniku zaistniałej zmiany konieczne będzie wniesienie opłaty rejestrowej. Będzie to miało miejsce w razie rozszerzenia zakresu działalności wymagającej wpisu do rejestru jako:
W przypadku aktualizacji w pozostałym zakresie prowadzonej działalności opłata taka nie jest wymagana.
Wysokość opłaty rejestrowej uzależniona jest od statusu przedsiębiorstwa i wynosi odpowiednio:
Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
Opłaty rejestrowej nie uiszcza przedsiębiorca wpisany do krajowego systemu ekozarządzania i audytu (EMAS).
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w jednym z wymienionych zakresów muszą dodatkowo pamiętać o obowiązku umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach związanych z prowadzoną działalnością w zakresie produktów i odpadów. Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na internetowej stronie Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (www.bdo.mos.gov.pl) wymienione podmioty powinny zamieszczać nadany numer BDO na: fakturach, paragonach fiskalnych, umowach kupna-sprzedaży, sprawozdaniach, kartach przekazania odpadów, kartach ewidencji odpadów. Obowiązek ten ma zastosowanie w odniesieniu do dokumentów, które są związane z działalnością w zakresie wprowadzanych opakowań, produktów i odpadów.
|