Powiatowy urząd pracy będąc podatnikiem zwolnionym od podatku VAT, nie ma obowiązku udokumentowania odsprzedaży nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej do sieci poprzez wystawienie faktury bądź rachunku. Tak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 7 października 2024 r., nr 0112-KDIL3.4012.514.2024.2.AK.
Powiatowy urząd pracy nie jest objęty centralizacją rozliczeń VAT i nie jest czynnym podatnikiem VAT razem z powiatem. Jest podatnikiem zwolnionym z VAT z uwagi na wartość sprzedaży nieprzekraczającą 200.000 zł. W 2024 r. PUP zrealizował inwestycję polegającą na budowie instalacji fotowoltaicznej. W kwietniu 2024 r. PUP przyłączył instalację do sieci dystrybucyjnej i zawarł umowę odsprzedaży nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
Od Dyrektora KIS oczekiwano odpowiedzi na pytanie, czy na odsprzedaż nadwyżki energii wprowadzonej do sieci powinna być wystawiona faktura czy rachunek.
Dyrektor KIS przechodząc do kwestii dokumentowania odsprzedaży nadwyżki energii elektrycznej wskazał, że przepisy w zakresie VAT nie przewidują sytuacji dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT dokumentem innym niż faktura. Ponadto wyjaśnił, że podatnik wykonujący czynności w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wystawia fakturę w przypadku sprzedaży towaru lub usługi. Fakturę wystawia się tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi. Zatem podatnik nie może z tytułu wykonania czynności niepodlegającej opodatkowaniu VAT wystawić faktury.
Organ nadmienił, że w myśl art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
Zdaniem Dyrektora KIS z przepisów wynika, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT (przedmiotowo lub podmiotowo) nie muszą potwierdzać każdej sprzedaży na rzecz innego przedsiębiorcy lub osoby prywatnej dokumentem sprzedaży. Obowiązani są oni wystawić dokument tylko wtedy, gdy klient sobie tego wyraźnie zażyczy. Jednak w takiej sytuacji dokumentem tym powinna być faktura, a nie rachunek, bowiem podatnik dokumentujący czynności zwolnione podlega pod przepisy ustawy o VAT (dotyczące faktur), a nie pod przepisy Ordynacji podatkowej.
Resumując, Dyrektor KIS stwierdził, że w sytuacji, gdy podmiot korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT, co do zasady, nie ma obowiązku wystawienia faktury z tytułu odprzedaży nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej do sieci, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT (przepis ten zobowiązuje do wystawienia faktury na żądanie kupującego). Brak jest również obowiązku wystawienia rachunku.
|