Obniżką stawek VAT od zawsze interesowali się autorzy interpelacji poselskich kierowanych do Ministra Finansów. Jak informowaliśmy w GP nr 42 oraz GP 47 z 2024 r., tematem zainteresowania było wprowadzenie 0% stawki VAT na transport publiczny, obniżenie stawki VAT do 8% dla sektora beauty, na energię elektryczną, a także na sprzęt pożarniczy. Z odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów wynika, że nie planuje się zmian w tym zakresie.
Autor interpelacji poselskiej nr 4544 zapytał natomiast m.in. o to, czy rozważane jest wprowadzenie ułatwień w budowie domów dla młodych rodzin poprzez obniżenie stawki VAT na materiały budowlane.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na ww. interpelację poselską wyjaśnił, że w Polsce jest stosowana obniżona stawka podatku VAT w wysokości 8% na dostawę, budowę, remont, modernizację, termomodernizację, przebudowę oraz prace konserwacyjne dotyczące obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
W celu zastosowania obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8% do wspomnianych czynności niezbędne jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych budynków lub ich części bądź ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z wymienionych przesłanek powoduje, że dana czynność nie może korzystać z preferencyjnej stawki VAT.
Podsekretarz wskazał, że co do zasady, w ramach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym znajdą się domy jednorodzinne oraz lokale mieszkalne, przy czym przepisy przewidują ograniczenie powierzchniowe: 300 m2 dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz 150 m2 dla lokali mieszkalnych. Oznacza to, że przykładowo dla zamówionej usługi budowlanej polegającej na budowie domu jednorodzinnego o powierzchni do 300 m2 firma budowlana zastosuje obniżoną do wysokości 8% stawkę podatku VAT. W przypadku domów jednorodzinnych o większej powierzchni stawka obniżona byłaby stosowana proporcjonalnie.
Podsekretarz Stanu zwrócił uwagę, że umowy o wykonanie usług budowlanych, remontowych itd. mogą wskazywać na różny zakres wykonywanych prac. Zlecone usługi budowlane mogą np. dotyczyć wykonania określonych prac budowlanych przy wykorzystaniu materiałów budowlanych samodzielnie nabytych przez firmę budowlaną.
W swojej odpowiedzi Podsekretarz Stanu poinformował, że obecnie nie są prowadzone ani planowane prace zmierzające do ustanowienia dodatkowych preferencji w omawianym obszarze. Niezależnie od tego Podsekretarz Stanu wskazał na pewne czasowe i wyjątkowe preferencje w przedmiocie będącym tematem interpelacji poselskiej. Mianowicie w związku z powodzią, która w południowo-zachodniej części kraju spowodowała znaczące szkody materialne, pozbawiając wielu mieszkańców domów, wprowadzona została stawka VAT w wysokości 0% dla darowizn materiałów budowlanych. Preferencyjna stawka 0% VAT będzie mogła być stosowana (przy spełnieniu określonych w przepisach warunków) do darowizn materiałów budowlanych przekazywanych od 24 września 2024 r. do 31 marca 2025 r. bezpośrednio na rzecz osób fizycznych i określonych podmiotów, których nieruchomości położone są na terenie gmin objętych kataklizmem i które zostały zniszczone w jego wyniku.
|