Prezes zarządu spółki z o.o. wystawi mi pełnomocnictwo szczególne PPS-1 do złożenia wyjaśnień dotyczących rozliczenia CIT-8 za 2023 r. Pełnomocnictwo zostanie przedłożone w urzędzie skarbowym w formie papierowej. Gdzie należy uiścić opłatę skarbową za jego złożenie?
Opłatę skarbową od pełnomocnictwa PPS-1 przedkładanego w formie papierowej w urzędzie skarbowym należy wpłacić na rzecz prezydenta/burmistrza miasta właściwego ze względu na siedzibę tego urzędu skarbowego. Dowód zapłaty należy dołączyć do pełnomocnictwa lub dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni od dnia złożenia pełnomocnictwa.
Podatnik ma prawo ustanowić pełnomocnika do załatwiania spraw przed organami podatkowymi. Pełnomocnik działa na podstawie i w zakresie udzielonego mu pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo szczególne PPS-1 upoważnia do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Przedkłada się je organowi podatkowemu właściwemu w sprawie. Można je złożyć w formie papierowej, zgłosić ustnie do protokołu lub przesłać przez internet. Pełnomocnictwo szczególne sporządzone na papierowym formularzu składa się do akt sprawy w oryginale albo jego notarialnie poświadczony odpis.
Złożenie pełnomocnictwa szczególnego podlega, co do zasady, opłacie skarbowej w wysokości 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt, burmistrz, prezydent miasta. Ustalenie organu właściwego w zakresie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa zależy od formy jego złożenia. Reguluje to art. 12 ust. 2 pkt 2 i pkt 3 ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2111 ze zm.). Opłatę skarbową od pełnomocnictwa przedłożonego w postaci papierowej uiszcza się na rzecz wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu. W przypadku złożenia pełnomocnictwa w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego organem podatkowym w zakresie opłaty skarbowej jest wójt, burmistrz, prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy. W razie udzielenia pełnomocnictwa przez więcej niż jednego mocodawcę w jednym dokumencie, wpłaty należy dokonać na rzecz wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy wskazanego w tym dokumencie jako pierwszy, który ma miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium Polski. Jeżeli mocodawca albo żaden z mocodawców ustanawiających pełnomocnictwo w jednym dokumencie nie ma miejsca zamieszkania albo siedziby na terytorium Polski, organem właściwym w sprawie opłaty skarbowej jest Prezydent miasta stołecznego Warszawy. Zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek.
|