Firma kateringowa zatrudnia do obsługi eventów osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia. Kto w takim przypadku powinien wystawić rachunek do umowy - zleceniobiorca czy zleceniodawca? Obawiamy się, że jeżeli obowiązek ten spoczywa na zleceniobiorcach, to często będzie konieczne wprowadzanie korekt w zakresie ustalania kwot netto oraz kwot odprowadzanych przez płatnika tytułem zaliczki na podatek dochodowy czy składek na ubezpieczenia społeczne.
Umowa zlecenia została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Przepisy te nie normują obowiązku i zasad wystawiania rachunku. Również inne akty prawne nie wprowadziły nakazu, zgodnie z którym to zleceniobiorca nieprowadzący działalności gospodarczej ma obowiązek samodzielnego sporządzania rachunku. Zatem samo przygotowanie rachunku może wziąć na siebie zleceniodawca, natomiast zleceniobiorca powinien go potwierdzić.
Istotne w kontekście odpowiedzi na pytanie Czytelnika są również przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.). Znajdują one zastosowanie m.in. do umów cywilnoprawnych zawieranych z osobami fizycznymi niewykonującymi działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 8b ust. 1 przywołanej ustawy w przypadku uregulowanych w Kodeksie cywilnym umów zlecenia oraz o świadczenie usług, ich strony mają obowiązek określenia w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. W razie braku zapisów w tym zakresie przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi jest zobowiązany do przedłożenia informacji o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
Podobnie obowiązek ten spoczywa na zleceniobiorcy oraz usługodawcy, jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, a zleceniodawca czy usługobiorca będący przedsiębiorcą albo inną jednostką organizacyjną, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, nie potwierdził przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w odpowiedniej formie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
Zasadne zatem jest uregulowanie już w umowie zasad wystawiania rachunku i potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia.
|