Wyjechałem z żoną na urlop za granicę. Po kilku dniach żona poczuła się na tyle źle, że trafiła do tamtejszego szpitala, gdzie spędziła dwa tygodnie. Szpital potwierdził jej pobyt w szpitalu oraz dalszą niezdolność do pracy na odręcznie sporządzonym zaświadczeniu. Pracodawca żony twierdzi, że z tym zagranicznym dokumentem powinna udać się do swojego lekarza rodzinnego, aby na jego podstawie wystawił obowiązujące w Polsce zaświadczenie lekarskie. Czy to prawda?
NIE. Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi m.in. czasową niezdolność do pracy z powodu choroby i/lub pobytu w szpitalu faktycznie w głównej mierze są zaświadczenia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej, zgodnie ze wzorem ustalonym przez ZUS (tzw. e-ZLA). Mowa o tym w art. 53 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2025 r. poz. 501).
Nie dotyczy to jednak przypadku opisanego w pytaniu, do którego powinien mieć zastosowanie § 5 z uwzględnieniem § 6 rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2025 r. poz. 616). Otóż zgodnie z przywołanymi przepisami:
a) dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie lekarskie wystawione w zagranicznym zakładzie leczniczym lub przez zagranicznego lekarza:
b) przetłumaczenia na język polski nie wymaga się w przypadku zaświadczeń lekarskich wystawionych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w językach urzędowych tych państw.
Jeśli zatem otrzymane za granicą przez żonę Czytelnika zaświadczenie zawiera wymagane dane, pracodawca może ewentualnie zażądać jego przetłumaczenia na język polski, o ile takiego tłumaczenia ono wymaga.
|