Przedmiotem wątpliwości dziennikarza był moment odliczania wydatków w ramach ulgi na prototyp, w przypadku gdy takie wydatki zostały poniesione na nabycie środka trwałego. Wobec tego skierował do Ministerstwa Finansów pytania o następującej treści:
1) czy w ramach ulgi na prototyp podatnik będzie mógł od razu odliczyć 30% wydatków poniesionych na środek trwały nabyty w celu produkcji próbnej, tzn. już w miesiącu poniesienia wydatków na jego zakup, czy też będzie mógł korzystać z ulgi poprzez odpisy amortyzacyjne od zakupionego środka trwałego?
2) czy podatnik będzie uprawniony do odliczania 30% od odpisów amortyzacyjnych przez cały okres amortyzacji środka trwałego, czy jedynie w okresie, kiedy środek trwały jest wykorzystywany w procesie "rozruchu technologicznego", czyli np. jedynie przez kilka dni, tygodni, miesięcy?
W informacji wydanej 17 lutego 2022 r. na zapytania dziennikarzy (ID informacji 580320), opublikowanej 7 marca 2024 r. na stronie https://eureka.mf.gov.pl, resort wyjaśnił: "Ustawa wdrażająca podatkowe założenia Polskiego Ładu - art. 26ga ustawy PIT oraz odpowiednio art. 18ea ustawy CIT - wprowadza ulgę polegającą na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia takiego produktu na rynek, przy czym wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów, niż odpowiednio: z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku ustawy PIT, lub zysków kapitałowych w przypadku ustawy CIT.
(...) odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu - co oznacza, że wszelkie koszty związane z przedmiotową ulgą podlegają rozliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym.
Za koszty produkcji próbnej nowego produktu uznaje się m.in. cenę nabycia lub koszt wytworzenia fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grup 3-6 i 8 KŚT. Zatem z literalnego brzmienia projektowanych przepisów wynika, że w ramach ulgi na prototyp podatnik może odliczyć jednorazowo 30% ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego dla celów uruchomienia produkcji próbnej produktu, a nie odpisów amortyzacyjnych (przy zachowaniu limitu w wysokości 10% dochodu z działalności gospodarczej).
Podatnicy, którzy skorzystają z ulgi na prototyp, mogą dodatkowo rozliczać koszty amortyzacji nabytych środków trwałych na zasadach ogólnych, ponieważ nie będzie miało do nich zastosowanie wyłączenie ustawowe zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy PIT oraz odpowiednio w art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy CIT".
|