Czy przekazując do KRS roczne sprawozdanie finansowe za 2024 r. będzie należało załączyć sprawozdanie z badania za ten rok, również w przypadku gdy badanie sprawozdania będzie dobrowolne? Zaznaczamy, że w latach ubiegłych sprawozdania spółki podlegały badaniom obowiązkowym, a jedynie w 2024 r., w związku ze spadkiem przychodów w 2023 r., obowiązek taki już nie wystąpił.
Do KRS należy złożyć, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z badania, ale tylko obowiązkowego, przeprowadzonego na podstawie przepisów o rachunkowości. |
O tym, jakie dokumenty należy przekazać do KRS, stanowi m.in. art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem, kierownik jednostki składa do KRS, obok rocznego sprawozdania finansowego, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu. Złożeniu na podstawie ww. przepisu podlegają również: odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek wymienionych w art. 49 ust. 1 tej ustawy - w tym spółek z o.o. - również sprawozdanie z działalności. Niestety z treści przywołanej regulacji nie wynika jednoznacznie, czy obowiązek przekazania sprawozdania z badania dotyczy każdego badania, czy tylko badania obowiązkowego przeprowadzonego na podstawie art. 64 ustawy o rachunkowości.
W przedmiotowej kwestii pomocny jest art. 40 pkt 3 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 979). W myśl tego przepisu, w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się m.in. wzmiankę o złożeniu sprawozdania z badania, jeżeli sprawozdanie podlegało obowiązkowi badania przez firmę audytorską, na podstawie przepisów o rachunkowości.
Przypomnijmy, iż badaniem dobrowolnym jest badanie rocznego sprawozdania finansowego, które jest przeprowadzane na podstawie decyzji badanej jednostki, a nie na podstawie przepisów o rachunkowości.
Tak więc należy uznać, iż sprawozdanie z dobrowolnego badania rocznego sprawozdania finansowego nie podlega przekazaniu do KRS. Obowiązek w tym zakresie dotyczy złożenia do KRS sprawozdania z badania, ale jedynie z badań obowiązkowych, tj. przeprowadzonych m.in. na podstawie obowiązków wynikających z art. 64 ww. ustawy o rachunkowości. Nie dotyczy więc badań dobrowolnych.
Bez znaczenia dla sprawy pozostaje fakt, że roczne sprawozdania finansowe pytającej spółki w latach poprzednich podlegały badaniom obowiązkowym i wówczas sprawozdania z badania były przekazywane do KRS.
Zauważmy, że obowiązek przekazania sprawozdania z badania nie będzie również dotyczył badania sprawozdania dokonanego na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP (oraz odpowiednio art. 14b ust. 2 ustawy o PDOF), tj. w związku ze stosowaniem dla celów podatkowych bilansowych zasad ustalania różnic kursowych. W takim bowiem przypadku, choć badanie jest obowiązkowe, również nie mamy do czynienia z obowiązkiem wynikającym z przepisów o rachunkowości, lecz przepisów podatkowych.
|