Jeżeli w danej jednostce badanie rocznego sprawozdania finansowego za 2024 r. jest obowiązkowe, a kierownik jednostki w poprzednim roku (latach) nie podpisał umowy o badanie, to wybór firmy audytorskiej powinien co do zasady być dokonany już w 2024 r. tak, aby kierownik jednostki mógł odpowiednio wcześnie podpisać umowę o badanie. Jak wynika bowiem z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki zawiera z firmą audytorską umowę o badanie sprawozdania finansowego w terminie umożliwiającym jej udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. W przypadku zawarcia umowy w terminie uniemożliwiającym taki udział, biegły rewident może wydać opinię zmodyfikowaną (opinie zmodyfikowane to: opinia z zastrzeżeniem lub zastrzeżeniami, negatywna, odmowa wyrażenia opinii). Przypominamy, że na mocy art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień każdego roku obrotowego, przy czym termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się również za dotrzymane, jeśli inwentaryzację niektórych składników aktywów rozpoczęto nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15 dnia następnego roku.
Na temat uczestniczenia biegłego rewidenta w inwentaryzacji przeprowadzanej metodą spisu z natury mowa jest w pkt 73 i 74 stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów, dalej zwane stanowiskiem. Ze stanowiska wynika, że jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega badaniu, umożliwiają udział biegłemu rewidentowi lub jego przedstawicielowi w spisie z natury. Jednostka powinna zapewnić w szczególności, aby:
Co więcej biegły rewident jest obserwatorem spisu z natury - nie uczestniczy aktywnie w jego przebiegu. Ma on prawo do:
Wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej. Kierownik jednostki nie może dokonać takiego wyboru (por. art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości).
Zwracamy uwagę, że firmą audytorską jest jednostka, w której badania sprawozdań finansowych przeprowadzają biegli rewidenci, wpisana na listę firm audytorskich (prowadzoną przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego, dalej: PANA) i prowadząca działalność w jednej z form wymienionych w art. 46 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1035), dalej zwanej ustawą o biegłych rewidentach. Aby uniknąć wyboru podmiotu nieuprawnionego do wykonywania usług badania sprawozdań finansowych, niezbędne jest sprawdzenie czy potencjalny zleceniobiorca widnieje na liście firm audytorskich, prowadzonej przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego. W tym celu można skorzystać z funkcjonującej na stronie internetowej PANA www.pana.gov.pl wyszukiwarki umożliwiającej odnalezienie audytora i jego wstępne zweryfikowanie jako podmiotu uprawnionego do wykonywania takich usług. Kluczowa jest również weryfikacja statusu biegłego rewidenta, który ma przeprowadzić badanie sprawozdania finansowego w rejestrze biegłych rewidentów prowadzonym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów. Na stronie internetowej Polskiej Izby Biegłych Rewidentów www.pibr.org.pl w zakładce Biegli rewidenci dostępna jest wyszukiwarka biegłych rewidentów o nazwie Rejestr biegłych rewidentów.
|