Sportowiec zawodowy, który ma rezydencję podatkową w Polsce, na podstawie kontraktu podpisanego z federacją z USA, odbywa walki MMA w różnych państwach. Wynagrodzenie otrzymuje od federacji z USA w wysokości ustalonej w kontrakcie, pomniejszonej o podatek obowiązujący w kraju walki. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej (na co dzień jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/2 etatu), a w przyszłym roku ukończy 26 lat. W czerwcu br. wspomniany sportowiec miał walkę w Wielkiej Brytanii, za którą otrzymał wynagrodzenie, z którego został potrącony podatek dochodowy. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, sportowiec złożył wniosek do tamtejszego urzędu skarbowego o zwrot pobranego podatku, gdyż zarobiona przez niego kwota nie przekracza kwoty zwolnionej od podatku w tym państwie. Czy przychód uzyskany w Wielkiej Brytanii sportowiec powinien rozliczyć w Polsce? Jeżeli tak, to czy na zasadach określonych dla działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 updof?
W przedstawionej sytuacji wynagrodzenie otrzymane przez polskiego rezydenta za udział w walce MMA na terytorium Wielkiej Brytanii stanowi przychód z uprawiania sportu, który należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, wskazanych w art. 13 pkt 2 updof. Przychód ten podatnik powinien rozliczyć w Polsce, stosując - w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania - metodę proporcjonalnego odliczenia. Do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 2 updof nie ma zastosowania ulga dla młodych.
Osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlega w naszym kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (art. 3 ust. 1 updof).
W takim przypadku dochody uzyskane przez polskiego rezydenta za granicą rozlicza się w naszym kraju, zgodnie z polskimi przepisami o podatku dochodowym oraz postanowieniami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska. W sytuacji przedstawionej w pytaniu jest to konwencja zawarta przez Polskę ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. nr 250, poz. 1840), zmodyfikowana przez Konwencję wielostronną implementującą środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (Konwencję MLI), zwana dalej konwencją.
Ustawa o PIT wyodrębnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Kwalifikacja do danego źródła przychodów wymaga zawsze indywidualnej oceny wszystkich okoliczności, które zachodzą w konkretnym stanie faktycznym. Z pytania wynika, że polski rezydent na podstawie kontraktu (umowy cywilnoprawnej) zawartego w federacją z USA odbył na terytorium Wielkiej Brytanii walkę MMA (ang. Mixed Martial Arts), za którą otrzymał wynagrodzenie. Mieszane sztuki walki (MMA) są dyscypliną sportową. Jak wynika z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2023 r. poz. 2048 ze zm.), sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Osoba, o której mowa w pytaniu jest w Polsce zatrudniona na podstawie umowy o pracę i nie prowadzi działalności gospodarczej.
W przedstawionych okolicznościach, wynagrodzenie otrzymane przez sportowca za udział w walce MMA na terytorium Wielkiej Brytanii, należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 updof. Przepis ten obejmuje swoim zakresem m.in. przychody z tytułu uprawniania sportu. W takim przypadku podatnikowi przysługują 20% koszty uzyskania przychodów, obliczone zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 updof. Jeżeli podatnik posiada dowody, że w ciągu roku poniósł wyższe koszty uzyskania przychodów, niż wynikające z zastosowania 20% normy procentowej, to w zeznaniu może przyjąć koszty w wysokości faktycznie poniesionej (art. 22 ust. 10 updof).
Zwróć uwagę!
W stosunku do otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 lat przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 updof nie ma zastosowania zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 148 updof, czyli tzw. ulga dla młodych. |
Zgodnie z art. 16 ust. 1 konwencji, bez względu na postanowienia zawarte w jej art. 7 i 14 (dotyczące odpowiednio zysków przedsiębiorstw i dochodów z pracy najemnej), dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce uzyskany z tytułu działalności sportowej osobiście wykonywanej w Wielkiej Brytanii - może być opodatkowany w Wielkiej Brytanii.
Z kolei art. 16 ust. 2 konwencji stanowi, że jeżeli dochód mający związek z osobiście wykonywaną działalnością sportowca, nie przypada na rzecz tego sportowca lecz innej osobie, wówczas taki dochód, bez względu na postanowienia art. 7 i 14 konwencji, może być opodatkowany w tym umawiającym się państwie, w którym działalność tego sportowca jest wykonywana. Wymaga podkreślenia, że użyte w konwencji sformułowanie "może być opodatkowany" nie oznacza możliwości wyboru, w którym państwie dochód sportowca podlega opodatkowaniu. Pod pojęciem tym należy bowiem rozumieć prawo administracji skarbowej danego państwa do opodatkowania określonego rodzaju dochodów, jeżeli ustawodawstwo wewnętrzne nakłada podatek na taki rodzaj dochodu.
Postanowienia art. 16 ust. 1 i 2 konwencji nie mają zastosowania, jeżeli pobyt sportowca w umawiającym się państwie jest całkowicie lub w głównej mierze finansowany z funduszy publicznych jednego lub obu umawiających się państw, jego jednostki terytorialnej, organu lokalnego lub instytucji rządowej. Tak wynika z art. 16 ust. 3 konwencji.
W pytaniu wskazano, że od wynagrodzenia, które polski sportowiec otrzymał od federacji z USA za udział w walce MMA na terytorium Wielkiej Brytanii, został potrącony w Wielkiej Brytanii podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z obowiązującymi w tym państwie przepisami prawa podatkowego. W takiej sytuacji przy rozliczeniu podatku dochodowego w Polsce podatnik powinien zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia określoną w art. 5 ust. 6 Konwencji MLI, który zastąpił art. 22 ust. 2 lit. a konwencji.
Zwróć uwagę!
Na gruncie polskich przepisów metoda proporcjonalnego odliczenia została sprecyzowana w art. 27 ust. 9 i 9a updof. Metoda ta oznacza, że:
|
Osoba, która za granicą uzyskała dochody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 updof, podlegające rozliczeniu w Polsce z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia, ma obowiązek rozliczyć te dochody w zeznaniu PIT-36, nawet jeżeli nie uzyskała innych dochodów podlegających w Polsce opodatkowaniu według skali podatkowej. W takim przypadku uzyskane za granicą przychody z działalności wykonywanej osobiście (przeliczone na złote) podatnik powinien wykazać w części E zeznania PIT-36 w wierszu "Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy". W wierszu tym należy również wykazać przysługujące podatnikowi koszty uzyskania przychodów oraz osiągnięty dochód. Z kolei zapłacony za granicą podatek, do którego ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, należy wykazać (po przeliczeniu na złote) w części I zeznania PIT-36 w wierszu "Podatek zapłacony za granicą...". Ponadto, dochód uzyskany za granicą z działalności wykonywanej osobiście oraz podatek dochodowy faktycznie zapłacony za granicą podatnik powinien wykazać w załączonej do zeznania informacji PIT/ZG.
Należy pamiętać, że wyrażone w walutach obcych przychody, koszty uzyskania przychodów, a także kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek - przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub odpowiednio dzień poniesienia kosztu, wydatku lub zapłaty podatku (art. 11a updof).
Zwróć uwagę!
Podatnik, który za granicą uzyskał dochody z działalności wykonywanej osobiście wymienionej w art. 13 updof, podlegające rozliczeniu w Polsce z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia, ma prawo do tzw. ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g updof. |
Ulga abolicyjna polega na odliczeniu od podatku dochodowego kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy podatkiem obliczonym według metody proporcjonalnego odliczenia a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją określonej w art. 27 ust. 8 updof. Wysokość odliczenia z tytułu tej ulgi nie może jednak przekroczyć kwoty 1.360 zł. Podatnik powinien wykazać ulgę abolicyjną w załączniku PIT/O (w części C), a następnie przenieść do zeznania PIT-36.
W przypadku gdy podatnik uzyska zwrot zapłaconego za granicą podatku, który wcześniej odliczył od podatku dochodowego należnego w Polsce, to zwróconą mu kwotę (przeliczoną na złote) ma obowiązek doliczyć do podatku dochodowego w zeznaniu składanym za rok, w którym zwrot ten otrzymał (art. 45 ust. 3a updof).
|